Posel smrti 3
Vydalo dtp Entertainment v roce 2011
Bohužel si nevybral z taktického hlediska tu nejlepší cestu a skončí v rukách policie. Ke vší smůle zrovna u inspektora Spoonera, který na něj chce za každou cenu hodit vinu a zajistit si vyřešením případu zpáteční jízdenku do Londýna, odkud byl suspendován právě do Willow Creeku na panství Black Mirror. Další kapitolu Darrenova osudu tedy zahajuje třítýdenní pobyt ve vězení a pravidelné schůzky s psycholožkou. Tvrdí totiž, že viděl věci, které mu nemůže racionální člověk nikdy uvěřit.
Zatímco prostřední díl trilogie vyvolal jisté rozpaky, závěrečná část dostala mnohem více péče. Zcela evidentní je výkonnostní posun v dabingu. David Prachař v roli Darrena změnil polohu projevu této postavy, dodal mu zastřenější, temnější podtón. Už to dávno není rozjařený vysokoškolák, i když na sympaťáka roku pořád bude stěží kandidovat. Také vedlejší postavy se opět dočkaly důstojného zpracování a neobjevují se tu už chyby a nedůslednost předešlého dílu, kde například všechny mladé ženy mluvily úplně stejným hlasem, s úplně stejnou dikcí. Škoda jen, že dialogy znějí místy šroubovaně.
Mnohem intenzivnější zážitek ze hraní má na svědomí pečlivěji vybudovaná atmosféra. Pozdní podzim na místě proslaveném šílenci a vrahy má ten správný náboj. Šero, padající listí, déšť a pochmurná nálada jsou obzvlášť podmanivé ve chvílích, kdy se Darren pohybuje mimo vesnici, v okolních lesích. Počet lokalit se zúžil na panství Black Mirror a jeho okolí, přesto se dostanete do míst, která ještě neznáte nebo která znáte naopak velmi dobře z prvního dílu. Srdce nostalgika pak jen zaplesá. Hororové podkreslení nejlépe působí v momentech, kde se pracuje s pouhými náznaky (člověk se zhnuseně oklepe, když jsou v záběru zraněné ruce ubohého Ralpha nebo když se Darren pohybuje poslepu v neosvětlené místnosti a pouze hlásí, na co narazil a co si myslí, že to je).
Samozřejmě tu jde především o řešení záhad a s tím souvisí i hádanky. Jejich úroveň se stupňuje spolu s dějem a i když jsou samy o sobě většinou nápadité, spíš lze zpochybnit jejich logické zasazení do aktuálních událostí. Obzvlášť náročnými se stávají v závěrečné části hry, kde jejich rozluštění vyžaduje dostatek času a aktivaci šedých buněk mozkových. Velkou roli hraje samozřejmě inventář s interaktivními předměty, které lze různě kombinovat. K němu jen poznámku, že je snad až příliš rozsáhlý a že Darren s sebou tahá některé věci pouze proto, aby se jich za rohem zbavil.
Ve hře se objevují drobné nepřesnosti, když jejím autorům unikly menší rozpory v ději (např. u hrobu Sally na ni Darren vzpomíná, že se nedostala z hořícího zámku ven, ale v předchozím díle byla v době požáru už dávno mrtvá), kterých si však všimnou jen ti, kdo hráli předchozí díly. Katastrofálně však pojali úvod třetího dílu, když zcela vynechali jakýkoli dramatický rozjezd a s přehledem jde o nejslabší intro z celé série. A to nemluvím o konci, kterému chybí velké finále, což lže považovat skoro za nemoc "Posla smrti", neboť u obou předchozích dílů to bylo obdobné.
Příběh a jeho zápletky nejsou naštěstí úplně průhledné a předvídatelné a i přes pár schematických postav jde pořád o kvalitně napsaný scénář, který tak osmdesát procent adventur strčí hravě do kapsy. Nechybí mu zajímavé dějové skoky, ani srozumitelná návaznost na předchozí díly. Dokazuje tak, že charismatický "Posel smrti" s dobře promyšleným světem malého anglického panství a partie zahájená Samuelem Gordonem má zasloužené místo mezi nejlepšími českými hrami všech dob.
Minimální systémové požadavky:
Windows XP / Vista / 7
Procesor AMD / Intel Single-Core 1,5 GHz CPU
Paměť 512 MB RAM (XP) / 1 GB RAM (Vista / 7)
128 MB, DirectX 9 kompatibilní grafická karta s podporou Shader Model 2.0 (ATI Radeon 9800 / NVIDIA GeForce 6800 / Intel GMA x3200)
DirectX 9 kompatibilní zvuková karta