'68: Jungle Jim

80%
Druhá sešitovka, která je předělem mezi původní minisérií "'68" a novou, očekávanou minisérií "'68: Scars", nese název "'68: Jungle Jim" a má podobně silný příběh jako "'68: Hardship".

 

68: Jungle Jim

Vydalo nakladatelství Image Comics, jeden sešit, listopad 2011

 

Scénář: Mark Kidwell

Kresba: Nate van Dyke

Kolorování: Jay Fotos

 

Mark Kidwell se do toho pořádně opřel a rozhodl se, že „’68“ bude jeho opus magnum. Neskončí pouze u jednoho prvního sešitu, ale ani u jediné čtyřdílné série. Za sebou máme sešitovku „’68: Hardship“, dnes budu recenzovat další sešitovku „’68: Jungle Jim“ a před námi je již další série s názvem „’68: Scars“, která by měla začít vycházet od dubna 2012. Tahle série je pokračující a je to jen dobře. Vedle „The Walking Dead“ je to rozhodně nejlepší zombie komiks, který v současné době vychází.

Obálka amerického vydání komiksu '68: Jungle Jim.

Mark Kdiwell si pro tenhle kraťas vybral jako kreslíře Nata van Dyka, který se primárně nevěnuje komiksu, ale je obecně ilustrátor knižních publikací. Pro „’68: Scars“ se zase vrátí Nat Jones. Osobně si myslím, že začlenění jiných kreslířů do menších příběhů je přínosné a ukazuje, jak různě a krásně může být zombie horor z vietnamské války kreslen. Nate van Dyke ukázal, že na to rozhodně má, protože jen jeho čtyři hlavy na větvi stromu na první straně komiksu jsou dost drsné a dost přesné. Jeho styl pro „’68: Jungle Jim“ se ale přece jen přizpůsobuje komiksům předchozím, což je trochu na škodu, protože Nate mohl přijít s něčím víc vlastním, víc osobním. Mám ale pocit, že si to Mark Kidwell docela pohlídal a ujistil se, aby se kreslíři moc neodchýlili od původního stylu.

Ukázka z amerického vydání komiksu '68: Jungle Jim.

’68: Jungle Jim“ je komiksem, který nesleduje původní linii, ale zabývá se vedlejším příběhem, který, podobně jako tomu bylo i v případě sešitovky „’68: Hardship“ rozhodně není jen tak nějakým příběhem, kterým si chtěl Kidwell trochu nastavit kaši. Naopak. Příběh se mu podařil, i zde přichází se silnou pointou.

Vietnamci mějte se na pozoru. Džunglí prochází zabiják, který si říká Jungle Jim a jeho metody jsou nevybírané. Zabije všechno, co se jen na svět podívá šikmýma očima. Jungle Jim je pravý vietcongský superhrdina, který zachraňuje uvězněné vojáky a dává jim naději na život, zabíjí i Američany, kteří se postavili proti svým. Nic ho nezastaví, nic, dokud má na hlavě přilbu se svým jménem a na obličeji plynovou masku, která mu zakrývá celou tvář.

Ukázka z amerického vydání komiksu '68: Jungle Jim.

Jungle Jim zachrání jednoho vojáka a odvede jej do svého úkrytu, aby mu odhalil kým vlastně je a jaká je jeho minulost, jak vlastně Jungle Jim vznikl. Není to velký příběh, je to příběh jednoho člověka na pozadí šílené války, ale právě z takových lidí se nakonec stávají hrdinové. Ale Jungle Jim je tím, kdo neumírá. Jungle Jim je superhrdina, který celou válku přežije. Jak je to možné? Jak je to možné, když ten, kdo se skrývá pod maskou, právě zemřel s hlavou prostřelenou při kanonádě s Charliem?

Ukázka z amerického vydání komiksu '68: Jungle Jim.

’68: Jungle Jim“ vás nenechá chladným. Mark Kidwell opět dokázal skvěle vytvořit děj, který začíná naprosto neodpovídajícím způsobem. Alespoň neodpovídajícím vzhledem k závěru celého komiksu. Závěr je silný. Takhle si dokážu představit povstání hrdiny. A nejkrásnější na tom je, že „’68: Jungle Jim“ není vůbec superhrdinským komiksem, ale pořád je drsným zombie hororem, který se odehrává ve vlhké a horké džungli Vietnamu.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (zombie, gore, komiks)


Přidat komentář