A Friendly Game (grafický román)

80%
Panenka Chucky nám ukázala, že "Dětská hra" nemusí být vůbec naivní, ale pořádně děsivá. Dva chlapci, kteří v tomhle komiksu přišli s vlastní hrou, mohou moje slova jen potvrdit.

 

A Friendly Game

Vydalo nakladatelství SLG Publishing, grafický román, 2010

 

Vytvořili: Joe Pimienta, Lindsay Hornsby a Lauren Affe

 

Toho superhrdinského komisu tu bylo myslím dost a jednou za čas se hodí podívat se na něco trochu jiného. Komiks „A Friendly Game“ je „něco trochu jiného“. Zaprvé, je to komiks černobílý, s kterým se u mainstreamu setkáte jen velmi málo. No, co si budeme povídat, nesetkáte se s ním vůbec, pokud nepočítáte „The Walking Dead“, což rozhodně není klasický mainstream. „A Friendly Game“ ale není úplně černobílý komiks, přece jen má své odstíny šedi.

Ukázková stránka amerického grafického románu A Friendly Game.

Možná si řeknete, proč vám tu cpu nějaký komiks, o kterém se u nás nejspíš ani nedočtete, navíc je naprosto minimální pravděpodobnost, že by u nás vyšel. Cpu vám ho proto, že byste měli vědět, jaké jiné kvalitní věci v komiksovém světě vznikají. A tohle je rozhodně kvalitní věc. I když je kresba specifická, místy „dětská“ a zdá se odfláknutá, rozhodně tomu dejte šanci. Ti, co jsou zvyklí na kresbu detailní, barevnou a propracovanou, ti ať si dál pokračují v klasickém superhrdinském komiksu.

Ukázková stránka amerického grafického románu A Friendly Game.

Pravda, kresba je v případě „A Friendly Game“ skutečně místy zjednodušována, ale ve chvíli, kdy máte vydat komiks, který by se měl zaplatit, a vy za sebou nemáte Marvel nebo DC Comics, jen těžko uspějete s románem, který je v kresbě velice precizní. Zabere vám to tolik času a úsilí, že to za vydání možná ani nestojí. Ale „A Friendly Game“ rozhodně za to stojí, protože příběh, který nám tři tvůrci předvádějí, je příběh silný, zajímavý a hlavně proti klasickému hlavnímu proudu velmi netradiční.

Ukázková stránka amerického grafického románu A Friendly Game.

Komiks skutečně nejsou pouze superhrdinové v komických kostýmech, ale také jiná tvorba. Tu nám Pimienta a jeho společníci představují. Představme si výchozí situaci. Máme dva kamarády. Blonďáka a černovlasého, aby se nám to nepletlo. Tihle dva kamarádi si jako děti hrají. Znáte to. Trochu blbnou a jen tak z hecu začnou pitvat krysu. Kdo to kdy nezkusil, že? Trochu jí rozšmelcují kamenem, aby věděli, co je vevnitř. A tímhle začíná naše „přátelská hra“.

Přeskakujeme o několik let dále a zjistíme, že hra vůbec neskončila, ale dále trvá. Kamarádi se dál hecují o to, kdo získá víc bodů, což vlastně znamená, kdo zabije víc zvířat a kdo si s nimi bude brutálněji hrát. Čím větší zvíře, tím více bodů. Hru začal černovlasý a ten také vede. Blonďák ho ale chce dohnat a právě má políčeno na malé štěně. Jenže není všechno, jak na první pohled vypadá a někdo nám možná porušuje pravidla hry.

Ukázková stránka amerického grafického románu A Friendly Game.

Komiks je skutečně silnou výpovědí o tom, jak šíleným se lidský jedinec může stát. Jsou mu stanovena pravidla, ať už kýmkoli, a on se jimi za každou cenu řídí, protože mu pravděpodobně nikdo neřekl, že ta pravidla jsou jenom vymyšlená a ve skutečnosti neplatí. Nikdo jiný je totiž nedodržuje. Příběh se tak odehrává v brutálním prostředí a vůbec nás nešetří. Je nám jasně sdělováno, co se děje, sem tam je nám to i ukázáno. Ne všechno, ale efekt je přesto výborný. Komiks vyzdvihuji nikoli pouze proto, že je brutální, ale hlavně proto, že se mu daří i s poměrně jednoduchou kresbou dokonale vyjádřit emoce lidských tváří. Právě na postavy je cíleno a Pimientovi se daří je pojmout uvěřitelně. Když se vám tenhle komiks dostane do rukou, neváhejte.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář