Aadupuliyattam (2016)

40%
Trocha indického hororu vás nevyděsí.

Aadupuliyattam

Indie, 2016, 145 minut

 

Režie: Kannan Thamarakkulam

Scénář: Kannan Thamarakkulam

Hrají:

Jayaram (Sathyajith)

Ramya Krishnan (Matangi)

Om Puri (Yogeendra Muni)

Akshara Kishor (Aami)

 

Indický horor je pro mě obecně pojem, který prostě nefunguje. Jedná se o spojení, u něhož je strašně těžké si představit, že by mohlo být natočeno něco, co je opravdu děsivé. V první řadě je to proto, že si Indové i pro horor jako „Aadupuliyattam“ neváhají urvat více jak dvě hodiny stopáže. Udržet napětí a dobrou atmosféru po takovou dobu rozhodně není jednoduché a nezvládne to skoro nikdo.

 Šťastná rodinka.

„Aadupuliyattam“ ale není snímek, který by byl vystavěn na atmosféře. Jedná se o snímek, který je vystavěn na tom, že jsou zde další klasické prvky, které jsou s indickým filmem spojené. Takže ano, už od začátku na vás čekají hudební čísla, kterými se i vypráví ten základní příběh, jež je zde prezentován. Šest set let stará legenda, která má následky na postavy až do současnosti.

 Z jednoho hudebního čísla.

Král v dávné době měl ženu, která ho měla moc ráda. Král ale měl i protivníka, který ho sesadil. Král našel útočiště v domě, který vystavěl pro svou ženu. A tak tam pobýval. Jenže jeho žena neodešla na věčnost, ale chrání svého krále dál a dál, až se z ní stane něco jako duch nebo démon, který je spojen s daným místem. Nic moc nového a skoro se mi chce říct, že to je jediný druh hororu, který v Indii mají.

 Děsivá stařenka.

Duchové ženského pohlaví a démonky, jsou obecně v asijské mytologii docela rozšířeny, až na to, že to tvůrci snímku „Aadupuliyattam“ spojili s muzikálovými čísly, přehrávaným humorem a příliš dlouhou stopáží, které tomuhle filmu ubližují. Hlavně proto, že jsou zde scény, které by se skutečně daly považovat za hororové a mají celkem dobrou atmosféru i nápady.

 Asi spolu nemluví.

Na indických hororech se mi líbí jedna skutečnost – nesnaží se za každou cenu, aby se hororové scény odehrávaly v noci. A pokud, tak ta tma není úplně černá, stíny nejsou rozhodující. Tohle je i případ „Aadupuliyattam“, který je neskutečnou žánrovou směskou, kdy zde najdete komedii, drama, akční film, muzikál, romanci a nakonec i ten horor. Dohromady to ale příliš nefunguje.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář