Amityville - Dům hrůzy (1983)

20%
Se třetím dílem přichází hodně velký propad v kvalitě. Jako kdyby začínala nová série.

Amityville - Dům hrůzy

Amityville 3-D

USA, 1983, 105 minut

 

Režie: Richard Fleischer

Scénář: William Wales

Hrají:

Tony Roberts (John Baxter)

Tess Harper (Nancy Baxter)

Robert Joy (Elliot West)

Candy Clark (Melanie)

 

V prvním dílu se nám představila rodina Lutzových, kolem které byl ve své době v Americe celkem velký humbuk, a do této doby nikdo z rodiny nepřiznal, kde je vlastně pravda. Respektive, oni svou verzi pravdy uvedli, ale nejsou jasné důkazy pro to, co se v domě skutečně dělo. Druhý film pak stavěl na tom, co se v domě v Amityville stalo rok před událostmi, které rodinu Lutzových donutily utéct bez majetku. Co by tedy měl přinést třetí film?

 Hele, není to Meg Ryan?

No, historické události, k nimž skutečně v domě došlo a které by byly scenáristicky a následně i divácky zajímavé, tvůrcům došly. Bylo tedy nutné sáhnout po čisté fikci. A tak se tvůrci rozhodli, že začnou vytvářet vlastní mytologii. Budou stavět na tom, že mají k ruce strašidelný dům, v kterém se může stát vlastně cokoli. A tak se v něm také cokoli děje. V tomto filmu je to nastěhování reportéra, který by zde mohl napsat něco zásadního. Anebo mu dům zničí život.

 Radši odjeďte...

Hned na začátku se seznamujeme s Johnem Baxterem, reportérem, který odhalí jedny podvodníky, kteří se vydávají za média komunikující s duchy. Asi moc nepřekvapí, že tohle má být v kontrastu s tím, že John nakonec bude sám svědkem toho, že něco jako duchové skutečně existuje. Je to on, kdo se stěhuje do domu v Amityville, a je to jeho dcera, která v tomto domě najde klid. Naprostý klid.

 Důkaz, že to bylo natáčeno pro 3D promítání.

Větší zajímavostí než film samotný, je skutečnost, že film byl natáčen pro 3D projekce, které v 80. letech zažily svůj menší – v pořadí již druhý – boom. Nic to nemění na tom, že efekty byly v té době skutečně příšerné a je zde snad jediná scéna, na které je vidět, že tu byla snaha o hloubku obrazu – scéna s mouchami. Jinak je naprosto jedno, jestli je film ve 3D nebo normálně ve 2D, pořád je to příšerná slátanina, které chybí to základní – hororové momenty. Většina děje se odehrává bez atmosféry, jen sledujeme lidi, jak něco dělají nebo něco říkají.

 Pěkná příšerka.

Po zhlédnutí snímku „Amityville - Dům hrůzy“ budete mít pocit, že najednou sledujete naprosto jinou sérii. Je to hlavně v tom, že se skutečně jedná o kvalitativní úpadek. Když už měli tvůrci volnou ruku a mohli si skutečně vymyslet jakýkoli příběh, nechápu, proč sáhli po tomhle, který v sobě nemá nic hororového a ani nic dramatického. Jako celek to prostě nefunguje a je to jen klasická snaha pokračovat v rozjeté sérii, v tomhle případě skutečně za jakoukoli cenu.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář