Angst (1983)

60%
Skoro by se zdálo, že tenhle chlap nemá strach z ničeho. Ale lidé v jeho přítomnosti se bát musí.

Angst

Rakousko, 1983, 87 minut

 

Režie: Gerald Kargl

Scénář: Gerald Kargl a Zbigniew Rybczynski

Hrají:

Erwin Leder

Robert Hunger-Bühler

Silvia Rabenreither

Karin Springer

 

I Rakousko má svoje drsné filmy, jak například převedl Michael Haneke snímkem Funny Games, kde ukázal, že home invasion nemusí točit jen hororoví režiséři, ale i další, kteří rozumí žánru a hlavně filmařině. Ale ještě před Hanekem se objevil snímek „Angst“, který ukazuje, co je to strach, jak název napovídá. I když na první pohled se zdá, že snímek ukazuje hlavně brutalitu.

 Trochu metafora?

V hlavní roli máme Erwina Ledera, který si zahrál roli psychopata. Je to člověk, který byl právě propuštěn z vězení, kde se očekávalo, že se poučil a nebude chtít opakovat svoje zločiny. Ve skutečnosti se ale to jediné, co chce opravdu udělat, je popustit uzdu svým zvráceným tužbám. A tak se hned v taxíku pokusí o uškrcení řidičky. K jejímu štěstí tohle moc nevyjde.

 Holky, bacha!

Psychopat je odhalen ještě před tím, než zaútočí, a tak se objeví jeho slabost, jeho strach. Raději uteče. Ale to v podstatě znamená jen to, že se oddaluje provedení jeho choutek. Připravuje se na něco většího a samotné provedení na sebe nenechá dlouho čekat. Obětí se stane jedna rodina. Proč? Protože měla smůlu, byla ve špatnou chvíli na špatném místě – u sebe doma.

 Takhle se zadělat první den po propuštění...

Snímek „Angst“ má celkem zajímavé provedení, a to především v tom, že zde téměř neuslyšíte dialog. Přesto se ve filmu hodně mluví. Tím, kdo mluví, je samotný „hrdina“, který vede monolog o tom, kdo je, jaký je, jaká byla jeho minulost, jaká byla jeho traumata, co prožil, co jej formovalo. Film se tak stává skutečně psychologickým pohledem do duše maniaka.

 Jedna z obětí.

Film „Angst“ se snaží o propojení psychologie s brutalitou, která je relativně otevřeně ve filmu zobrazena. Tohle dohromady tvoří celkem depresivní pohled na dění, pohled, který vede k tomu, že se můžete propadnout do tíživé atmosféry. Sám film ale v mnoha ohledech nevyniká a představuje to, co od podobného snímku očekáváte. Přesto je natočen dobře a svůj efekt má.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore, mučení, vrazi)


Přidat komentář