Arrebato (1979)

60%
O závislosti na drogách a taky trochu na filmech.

Arrebato

Španělsko, 1979, 105 minut

 

Režie: Iván Zulueta

Scénář: Iván Zulueta

Hrají:

Eusebio Poncela (José Sirgado)

Cecilia Roth (Ana Turner)

Will More (Pedro)

Marta Fernández Muro (Marta)

 

Španělský snímek vzniklý v době, kdy ještě Pedro Almodóvar nebyl světově uznávaný režisér, ale jen daboval ženské hlasy, protože se jiným tvůrcům nezdály dostatečně ženské. To je přesně případ filmu „Arrebato“, kde se Ivánovi Zuluetovi nelíbil hlas herečky Heleny Fernán-Gómez, a tak ji nechal předabovat právě Almodóvarem. Ne, není to to nejzajímavější na snímku.

Asi levitace.

Samotný film „Arrebato“ je dostatečně zajímavý nato, aby obstál i po čtyřiceti letech, kdy se pravda z jeho tvůrce nestal uznávaný režisér, navíc je již deset let po smrti a film byl jeho posledním příspěvkem do španělské kinematografie. Specifikum filmu „Arrebato“ pak částečně tkví i v tom, že to byl levný snímek, ale přitom je natočen s režisérskou a vypravěčskou jistotou.

Kdyby jen kouřil...

Jedná se o snímek, který by se skvěle vyjímal na festivalech, i když ve své době ho všechny přehlížely. Většinu času posloucháme komentář vypravěče, který uvádí souvislosti k jednotlivým scénám, které sledujeme, což se hodí, protože se střídá současnost s flashbacky. I když v některých chvílích se může komentář jevit až jako iritující, protože se mu moc nechce zmlknout.

Že by kouřil i něco jiného?

Snímek je vlastně o tom, jak se režisér a feťák dostane k filmového materiálu bratrance jedné ze svých předchozích přítelkyň. To, co vidí, ho natolik zaujme a natolik ovlivní, že mu to změní život. Není to ale přitom nic, co by mělo každého zásadně šokovat, jde o to, jaký to má vliv na Josého (Eusebio Poncela), který je sám o sobě – i díky své závislosti – velmi specifickou osobou.

Asi mu není dobře.

Španělský snímek „Arrebato“ není jednoduchým pokoukáním, není to přímočarý film, ale je to snímek, který má skvělou atmosféru, ať už hororovou nebo čistě jen depresivní, čemuž nepřispívají jen herci a příběh samotný, ale také barevné nasnímání a trochu levnější kamera. Tohle je jeden z těch případů, kdy vůbec nevadí, že je to levný film, protože mu to sluší. Škoda Zuluetova talentu.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář