Atrocious (2010)

20%
Španělsko-mexické found footage, které ničím nepřekvapí.

Atrocious

Španělsko, Mexiko, 2010, 75 minut

 

Režie: Fernando Barreda Luna

Scénář: Fernando Barreda Luna

Hrají:

Cristian Valencia (Cristian)

Clara Moraleda (July)

Chus Pereiro (Debora)

Sergi Martin (Jose)

 

Obrnil jsem se a rozhodl se, že se podívám na další snímek, který je z ranku found footage. Horor „Atrocious“ mě nijak zásadně na první pohled nezaujal, snad jen španělsko-mexická koprodukce slibovala, že to nebude až tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jenže já už found footage asi opravdu nemůžu, protože tohle je prostě žánr, který nedovede něčím překvapit.

 Celkem pěkná ruční kamera.

Co found fotage potřebuje, aby bylo dostatečně zajímavé, to je příběh. Pokud zde není příběh, který bude stát za vidění, tak technicky snímek nenadchne, protože jednotlivé horory, které jsou do tohoto žánru řazené, většinou vyznívají opravdu na jedno brdo. V tomhle směru snímek „Atrocious“ nevyniká. A tak jak je to s tím příběhem? Je tohle silná stránka tohoto koprodukčního hororu?

 Pejsek spadnul.

Považte sami: Mladá skupinka lidí se doví o legendě, která se traduje v nedalekém okolí jejich domu. A tak se sourozenci vydávají na průzkum. Legenda je spojena se starým bludištěm, kde by mělo docházet k děsivým událostem. Jak se mladí postupně proplétají tímto labyrintem, zjišťují, že na každém šprochu bude pravdy trochu. Ano, dostávají se do smrtelného nebezpečí.

 Začínám se bát...

Příběh není nijak zásadně skvělý, jde primárně o to, že sledujete, jak jedna rodina doplatí na zvědavost a na to, že ve svém okolí mají nebezpečné místo. V tomhle směru to není nijak převratné. A tak zaujme alespoň španělská krajina, která je tak zvláštně vyprahlá a sama přidává ději na potřebné atmosféře. To je opravu všechno. Jinak vás čeká klasická dávka rozmazaných záběr, hlasitého dýchání a toho, že vlastně velkou část filmu nevidíte nic. Anebo minimálně nic zajímavé.

 A teď je to úplně děsivé.

„Atrocious“ se tak drží klasického trendu found footage filmů a snaží se o to, aby se děs na diváka přenesl tím, že on se prostřednictvím ruční kamery stane součástí děje. Na mě tohle prostě nefunguje a já se součástí děje nestávám. Naopak, začíná mě tahle kamera opravdu odpuzovat a já nejsem schopen už pochopit ten efekt, pro který je nadále tak používána. Mladí – a možná nejen mladí filmaři – to ale dál budou zkoušet. A třeba se jim příště podaří, aby mě opět trochu vyděsili. V tomhle případě se netrefili.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (found footage)


Přidat komentář