Banda: Karty jsou rozdaný

90%
Garth Ennis se konečně i u nás představuje komiksem, který je trochu jiný, je neskutečně drsný, ale zaujme. To je hlavní.

Banda: Karty jsou rozdaný

Vydalo nakladatelství BB/art, 2013, 399 Kč

 

Scénář: Garth Ennis

Kresba: Darick robertson

 

Pokud chcete esenci Gartha Ennise, tak je to přesně tahle. Jestli tohohle Severního Ira pořád ještě nemáte plné zuby, v komiksu „Banda 1: Karty jsou rozdaný“ dostanete přesně to, co na něm milujete a možná ještě víc. Garth Ennis spojil svou zálibu v drsných hoších, parťáctví a pořádných bitkách, aby vytvořil příběh, který je kontroverzní, je drsný, je nechutný, není pěkný, ale je zábavný. To se mu prostě vytknout nedá. Ten chlap je prase, ale pokud máte rádi černý humor, pokud vám nevadí krvavé sperma a podobné mňamky, tak tenhle komiks snesete. Jak je ale jasné, Ennis zachází skutečně daleko, což se ale u něj dalo předpokládat. „Banda“ ale není komiksem pro holčičky. A co si budeme povídat. Kdyby Ennis nepřitvrdil, už opravdu nemá co nabídnout. I proto se stala v zámoří tak oblíbenou série „Crossed“, která před více jak rokem byla BB/artem avizovaná, ale zatím na ní nedošlo. Můžeme snad ještě doufat.

Obálka z českého vydání komiksu Banda: Karty jsou rozdaný.

„Bandě“ dávám vysoké hodnocení, a to především pro to, že v rámci toho, co kdy Ennis vytvořil, je to něco opravdu silného. Nejde jen o to, že dal světu postavy jako Řezník a Mateřský mlíko, ale také proto, že je dokázal dát do příběhu, který má hlavu a patu a který funguje sám o sobě. Jasně, jsou zde odkazy na komiksy jako „Preacher“, co si budeme povídat, Ennis už se prostě opakuje, nakonec Řezník trochu vypadá jako Tommy Monaghan z Hitmana, ale díky Darickovi Robertsonovi (série „Transmetropolitan“) před sebou máme sérii, která přece jen vyniká. Navíc je to série, která skvěle ukazuje, že superhrdinové nemusí být až tak super a že to jsou vlastně pěkní šmejdi, kteří se naučili využívat a zneužívat svoje postavení. Kdo střeží strážce? Tohle je otázka, kterou si položili mnozí, nejznámější jsou pak „Watchmeni“ Alana Moora. Alan Moore vytvořil epos o pádu světa proto, aby mohl znovu povstat, Garth Ennis se vydal cestou černohumorné zabijačky, které není nic svaté.

Ukázka z českého vydání komiksu Banda: Karty jsou rozdaný.

Hned první příběh nám dá tušit, o co tady půjde. Jedná se o dvoudílný příběh „Karty jsou rozdaný“, kde se setkáme se všemi hlavními postavami. Prvními postavami jsou Hughie a Řezník. Hughie prožívá svůj nejkrásnější a nejhorší den v životě. Konečně má svou milovanou, kterou však v okamžiku nějaký superhrdina rozpleskne o zeď. Ne, jeho dívku už skutečně nikdo nedá dohromady. Kromě toho mu v rukou zůstaly její ruce. Příslušné státní orgány to však ututlají a donutí Hughieho podepsat něco, i když netuší, o co jde. Je dost mimo. Řezník zatím natvrdo klátí ředitelku CIA, aby se mohl vrátit k tomu, co mu jde nejlépe. K usměrňování superhrdinů. Protože když se tihle zmetci utrhnou ze řetězu, je to pořádné maso. To dokazuje další příběh, čtyřdílný a nazvaný "Červená" v originále "Cherry".

Ukázka z českého vydání komiksu Banda: Karty jsou rozdaný.

Kromě toho, že superhrdinové si příliš nelámou hlavu s tím, když jsou nějaké ztráty na životech, nemají to jednoduché ani oni samotní, když jsou nováčky. To má poznat Hvězdička, noví člen té nejelitnější skupiny superhrdinů, který si říká Sedmička. Zůstat v týmu není snadné, hlavně pro mladou dívku, která je plná ideálu a naivity. Tohle není komiks o superhrdinech, tohle je komiks, který je možné vztáhnout na normální život, bohužel. Když si chce mladá žena získat postavení, myslím, že není tak těžké si představit, že musí projít podobným martyriem jako Hvězdička. Že morální hodnoty současné doby jsou pokřivené, to je asi jasné, ale přesto jsem stále zvědavý, kam až je ochotna tahle superhrdinka zajít. Docela se tak budu těšit na další díl.

Ukázka z českého vydání komiksu Banda: Karty jsou rozdaný.

Jak říkám, Ennis se opakuje a opakuje se i v tomto komiksu, ale přesto dokáže příběh podat takovou formou, že vás to zaujme. Je drsný, opravdu je to kontroverzní komiks, který není pro každého. Zase jednou jsem však měl pocit, že všechen ten hnus, násilí, erotika, drsná mluva, drogy, úchylky, atd., nejsou jen samoúčelné nástroje k tomu, aby si Ennis vydělal, ale že se za tím skrývá příběh, který dává smysl. Když dojde na rvačku se superhrdiny, je jasné, komu budete fandit. Garth dokáže superhrdiny podat jako skutečné šmejdy, ale ani Řezník není úplně kladnou postavou. Je v něm něco až temného, co ho sune spíše na druhou stranu. Tak aby také ne, když dokáže jednou ranou někomu rozšmelcovat obličej. Tohle je rozjezd a je to rozjezd skvělý. Uvidíme, jak se příběh bude dál vyvíjet. Potenciál zde je, ale trochu bych se bál toho, že to Garth utopí v něčem, co je pro něj standardní. Rád se nechám překvapit. První díl ale mohu doporučit, tedy těm, kdo mají rádi komiksy, kde jsou dobré hlášky, kde je hodně násilí, ale pořád je tam příběh, kde jde hlavně o postavy.

 

Hororové knihy (gore, komiks, vrazi)


Přidat komentář