Behemoth the Sea Monster (1959)

35%
Trošku neoriginální snímek, hlavně když jsme tu už měli "The Beast from 20,000 Fathoms".

Behemoth the Sea Monster

Velká Británie, USA, 1959, 80 minut

 

Režie: Douglas Hickox a Eugène Lourié

Scénář: Robert Abel, Allen Adler, Eugène Lourié a Daniel James

Hrají:

Gene Evans (Steve Karnes)

André Morell (Prof. James Bickford)

John Turner (John)

Leigh Madison (Jean Trevethan)

 

Film začíná skoro obligatorně, chtělo by se říct. Záběr na to, jak vybuchuje jaderná bomba. Tohle rozhodně nevěstí nic dobrého a postavy ve snímku si tohle také uvědomují. Hned v úvodu slyšíme pár slov o tom, že jaderná energie rozhodně není něco, co by mělo v podobě jaderné bomby člověku pomoct. Postavy ani neví, jak moc jsou jejich slova správná. Jen asi nečekají to, co přijde.

Že by hledali obrovské monstrum pod mikroskopem?

Behemoth je nádherné slovo a ve mně samo o sobě vzbuzuje něco děsivého, představu čehosi obrovského. Pravda, ze hry „Heroes of Might and Magic III“ mám trochu jinou představu o tom, jak Behemoth vypadá, ale jako označení pro něco obrovského, co dokáže rozsévat zkázu kolem sebe, všude, kam přijde, je to stále pojem naprosto dostačující. I ve snímku „Behemoth the Sea Monster“, který se někdy uvádí také jako „The Giant Behemoth“ rozhodně s destrukcí počítat musíme.

Co hledá na střeše?

Základ je poměrně jednoduchý. Vždycky je potřeba dostat na světlo světa nějaké monstrum, jenom je potřeba zvolit cestu. Tou jsou logicky jaderné zbraně, které ale neprovedou žádnou mutaci, jež by vytvořila onu gigantickou příšeru, ale podvodní výbuchy způsobí, že se probudí monstrum prehistorické. Dinosaurům podobné stvoření, které dokáže využívat elektrickou energii a navíc je plné radiace. Je to jasné, Londýn se nachází v ohrožení, kterému ještě nikdy nečelil.

Pozor, už se blíží!

„Behemoth the Sea Monster“ není na první pohled nijak originálním filmem a je jasné, že tohle je odvozenina snímku The Beast from 20,000 Fathoms, který byl v té době přece jen známější než japonská „Gojira“. Výsledek je tak v podstatě stejný, jen tím městem není San Francisco, ale Londýn. Monstrum, tedy ne až tak velký dinosaurus, není nijak skvěle propracované a o animaci, která by se jen trochu blížila té od Raye Harryhausena, se nedá mluvit.

A už je tady!

Je škoda, že se snímek „Behemoth the Sea Monster“ nesnažil jít svou vlastní cestou, ale jen recykloval to, co se celá 50. léta omílalo. Vychází z toho nakonec tedy spíše podprůměrný kus, který nemá čím zaujmout. Ani to monstrum není kdoví jak originální, ale je spíše takovým dobovým standardem. Při bližších záběrech možná ani to ne. Doufám, že nějaký další monster movie bude trochu originálnější.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář