Bez úniku (2008)

20%
Trochu "Saw", trochu "Kostka", ale jinak špatně.

Bez úniku

Breathing Room

USA, 2008, 89 minut

 

Režie: John Suits a Gabriel Cowan

Scénář: John Suits a Gabriel Cowan

Hrají:

Ailsa Marshall (Tonya)

Michael McLafferty (Lee)

David Higlen (Harry)

Brad Culver (Šest)

 

„Saw“ je jeden z těch snímků, které dovedou jitřit fantazii tvůrců v tom smyslu, že si řeknou, že je vlastně celkem jednoduché na něco takového navázat, protože podobné východisko je možné využít v nepřeberném množství filmů. Stačí jen zavřít skupinu lidí do jedné místnosti a vymazat jim paměť, aby nevěděli, co se s nimi děje, a také jim nic neříct, aby to bylo ještě zajímavější.

 Trochu jako vězení.

A přesně takový je snímek „Bez úniku“. Tonya, respektive Čtrnáctka, se probouzí na neznámém místě, kde je skupina lidí, jež také netuší, kde jsou. Oni sami toho moc navíc neví, prostě jsou jen zavření a snaží se dodržet určitá pravidla, která jsou stanovena mužem, jenž se sem tam objevuje na obrazovce. Trest za porušení pravidel je celkem jednoduchý – viník musí zemřít.

 I v base je vám na blití.

Sledujeme tedy skupinku lidí, která je neskutečně ubohá ve smyslu scenáristickém, kdy přesně dostanete to, co očekáváte. Namachrovaného frajera, který si jede na svoje triko, uřvanou ženskou, která to chce vzdát, šéfa ve stylu Ricka Grimese z „Walking Dead“, krasotinku, úchyla, atd. Na první pohled je jasné, jak se budou postavy chovat, protože je na první pohled jasné, jak tenhle film skončí.

 Na co paní asi kouká?

„Bez úniku“ vychází z toho, že je strašně jednoduché dát nesourodou skupinu postav na jedno místo, ale trpí přesně tím, čím podobné filmy trpí – není dost silný na to, aby dokázal diváka zaujmout i svým průběhem. Ten je předvídatelný a bez nápadu, kdy nedostanete nic navíc, jen rádoby hru na diváka, která by vás měla překvapit tím, jak to celé skončí. No, překvapení se nekonalo. Na to snímek prostě neměl.

 Jo, na tohle...

„Saw“ byl chytrý film, ať už si o jeho pokračováních myslíte, co chcete. „Kostka“ byl také chytrý film, ale v jejím případě opravdu jen ten první díl. „Bez úniku“ je už ale jen parazitování na zajímavém nápadu, který ale zůstal naprosto nevyužit. Tady není ani trocha invence, ani trocha snahy vyprávět příběh, který by byl alespoň trochu zajímavý. Navíc je to i celkem špatně natočené.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář