Bird Box (2018)

65%
Sandře Bullock se tenhle film povedl, ale...

Bird Box

USA, 2018, 124 minut

 

Režie: Susanne Bier

Scénář: Eric Heisserer podle románu Joshe Malermana

Hrají:

Sandra Bullock (Malorie)

Trevante Rhodes (Tom)

John Malkovich (Douglas)

Sarah Paulson (Jessica)

 

Kdyby snímek „Bird Box“ vyšel o něco dřív než „Tiché místo“, kdyby u toho divák neměl pocit, že v podstatě sleduje to samé, jen zaměřené na jiný lidský smysl, kdyby tu byla delší pauza a nejen něco víc než půl roku mezi filmy, asi bych hodnotil více, ale takhle mám prostě jen pocit, že tvůrci měli pocit, že něco funguje dobře, tak to okopírovali. I když pravda, okopírovali to pořád dobře.

Taková hra...

Jsme ve světě, kde se děje cosi divného. Lidé se moc nesmějí koukat kolem sebe, protože když se dívají, může to vést k nesnesitelné touze se zabít. Prostě si třeba vrazíte nůžky do krku, abyste v tomhle světě skončili. A to není zrovna nejlepší stav, když si uvědomíte, že zrak je jedním z našich základních smyslů, který používáme na denní bázi a rádi se kolem sebe díváme.

A když se podíváš...

V takovém světě zastihneme Malorie (Sandra Bullock, která mimochodem snímek i spoluprodukovala), která je těhotná. Aby vás to trochu zmátlo, jsou tu ještě prostřihy v čase dál, kdy už těhotná není, je na loďce na řece se dvěma malými dětmi a snaží se přežít. Máme zde tedy v podstatě dvě časové roviny. Současnost na řece a minulost, asi pět let zpátky, která časově zabírá více prostoru.

Musíte hrát až do konce.

Celkem klasicky sledujeme skupinu přeživších, kteří se snaží přežít ještě o něco déle. Jsou zavření v domě, kde jsou zabedněná okna, nikdo nesmí dovnitř, nikdo nesmí ven. Hlavně se nesmí dívat ven. Jenže to není samozřejmě tak jednoduché. Vůbec ne ve chvíli, kdy máte v domě nejen jednu, ale rovnou dvě těhulky. Spojeno s všeobecným strach a z toho plynoucím nelogickým jednáním, je přežití skutečně velmi náročné.

A plavat s proudem.

Americký snímek „Bird Box“ z originální produkce sítě Netflix je dobrým hororem, je hororem velmi dobře vygradovaným, hororem s celkem dobrou pointou, kterou – přiznám se – jsem nečekal, i když je celkem do očí bijící, když ji vidíte. Pořád jsem se ale nemohl zbavit pocitu, že tohle je něco, co jsem viděl ve filmu „Tiché místo“, a tam mě to dostalo o něco více.

 

Hodnocení: 65 %

 

Hororové filmy (příšery, survival, děti)


Přidat komentář