Blade: Trinity (2004)

40%
David S. Goyer se rozhodl, že třetí díl série "Blade" pojme v duchu filmu "Underworld". Pocity jsou ale celkem smíšené.

 

Blade: Trinity

Blade: Trinity

USA, 2004, 113 minut

 

Režie: David S. Goyer

Scénář: David S. Goyer podle postav Marva Wolfmana a Gena Colana

Hrají:

Wesley Snipes (Blade)

Kris Kristofferson (Whistler)

Dominic Purcell (Drake)

Jessica Biel (Abigail Whistler)

Ryan Reynolds (Hannibal King)

 

David S. Goyer je specialista na komiksové adaptace. Kromě toho, že se namočil do filmů „Blade“ a Blade 2, má podíl i na scénářích k filmům „Batman začíná“, „Temný rytíř“ a „Temný rytíř povstal“. Samozřejmě, lví podíl na scénářích budou mít bratři Nolanové, ale nic to nemění na skutečnosti, že Goyer se v komiksu vyzná. Řekl si tedy, že nezůstane pouze u psaní scénářů, ale pustí se také do režie. Mezi prvními to odnesl film „Blade: Trinity“, k němuž si samozřejmě napsal sám scénář.

Tuhle trojici nejde neobdivovat.

Blade je stále tím namachrovaným borcem, který si to s minimem keců – i když pravda, tady se nám trochu rozpovídal – rozdává s upíří spodinou. Jenže svět se nám přece jen trochu změnil, a aby byl film „Blade: Trinity“ skutečně über cool, dostane tady parťáky. Tentokrát nikoli upírské jako v minulém filmu, ale lidské. Na podstatě se však nic nemění, protože parťáci jsou zde od toho, aby hláškovali (Ryan Reynolds, který se spolu s Chrisem Evansem stal komiksovým specialistou) anebo zpříjemňovali pohled na jinak třeba nudné scény, což obstarává Jessica Biel, které jsem však nikdy pořádně nepřišel na chuť.

Drake v akci. Když mu není vidět do obličeje, ještě to ujde.

Ať už si myslím, cokoli chci o Jessice Biel, pořád je to ještě paráda, oproti tomu, koho vybrali do role Draculy, pardon, Draka. Dominic Purcell není špatný herec, ale... No, dobře, on není ani dobrý herec. Prostě obyčejný svalovec, který se umí hodně zle zatvářit. Zrovna jeho si představit jako Draculu, legendárního hraběte, nebo prostě prvního upíra, opravdu nechci. Jeho Drake, pokud něco, tak je jen směšným namakancem, který si nezaslouží úctu ani nic podobného. Jako hlavního záporáka si Goyer prostě vybral špatného představitele, což by se na castingu nemělo stát.

Další trojice, tentokrát z druhé strany barikády.

Na začátku jsou Blade a Whistler napadeni s tím, že Whistler je pravděpodobně zabit. Blade je zajat policií, ale díky upírům a novým parťákům se dostává ven. Na všech scénách je vidět, že Goyer chtěl být skutečně cool a snažil se o co nejzpomalenější záběry, co nejlepší detaily, rychlou akci a samozřejmě i nasnímání toho, co je pro příběh minimálně důležité. Ale to všechno se dá snést, vždyť „Blade: Trinity“ nedělá nic jiného než jeho o rok starší bráška „Underworld“. Je to moderní pojetí akčního hororu, kde zas tak nejde o příběh, který se dost opakuje („Blade: Trinity“ má společné prvky s jedničkou i dvojkou, takže v některých chvílích je možné mluvit o remaku a ne o pokračování), ale hlavně jde o akci a záběry na krásná, většinou ženská těla.

Blade je pořád stejný drsňák.

„Blade: Trinity“ nemá originální příběh, který by doslova ohromil, nemá ani překvapivé zvraty, díky nimž bychom si mohli užívat něco naprosto nového, nečekaného, ale je to pořád dobrá akční podívaná, která jednoho na první zhlédnutí neomrzí, ale podruhé už je to jen pro fanoušky zabijáka upírů s tváří Wesleyho Snipese. Osobně by mi nevadilo, kdyby se Blade – až se Wesley dostane z vězení – vrátil počtvrté, ale doufám, že si v takovém případě dá Goyer více záležet na scénáři a nebude se snažit být pouze vtipný a šokovat a děsit bude snad jen jedinou scénou.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (upíři, béčka, komiks)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář