Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects (2008)

100%
Dokument o natáčení Gojira filmů.

Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects

Japonsko, USA, 2008, 69 minut

 

Režie: Norman England

Scénář: Ed Godziszewski a Steve Ryfle

Účinkují:

Yasuyuki Inoue

Tsutomu Kitagawa

Hiroshi Koizumi

Haruo Nakajima

 

„Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects“ je přesně ten film, který si tvůrci filmů s Gojirou zasloužili. Je to dokument, který se věnuje specialistům na trikové scény, které jsou základem filmů s Gojirou. A možná až při pohledu na tenhle dokument si uvědomíte, jak je náročné takové filmy dát dohromady a jak moc kreativní a týmové práce tohle vyžaduje.

 Jeden z představitelů Gojiry.

Film nevznikal k výročí natočení filmu „Gojira“, ale vznikal skutečně jako tribut k celé sérii a hlavně tedy k trikovým mistrům. Zaměřeno je především na Eijiho Tsuburayu, ale i na další osobnosti, které byly s vytvářením Gojiry spojené. Nejde pak o zaměření na samotné filmy, ale skutečně na trikové sekvence a na samotná monstra, která jsou středobodem všech těchto filmů.

 Gojira je opravdu celkem malá.

Film chci hodnotit především jako něco, co chce ukázat, jak je skvělé, náročné a úžasné vytvářet něco tak trvalého, jako jsou kaiju monstra, protože ona zde jsou pořád, pořád baví a dlouho zde budou. Skutečnost, jak prostupují světem a hranicemi, je zdůrazněna faktem, že autorem dokumentu je Američan, který byl filmy silně ovlivněn a který získal pro svůj dokument skutečně zásadní osobnosti.

 Jak se Gojira hraje.

A tak se konečně setkáte nejen s osobami, které stojí za tím, jak jsou jednotlivé triky vymýšleny, ale také s osobnostmi, které se většinu své kariéry skrývaly za kostýmem, který představuje Gojiru anebo některého z jejích nepřátel. Je krásné, jak nejsou příliš zahořklí, i když k tomu mají důvody, ale především jsou hrdí na to, že odvedli svou práci a zasadili se o to, aby se z Gojiry stal takový fenomén, který přežije více jak půl století a bude žít dál.

 Porovnání malé a velké Gojiry.

Eiji Tsuburaya a další mistři jsou v dokumentu „Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects“ oslavován a já nemám důvod k tomu cokoli vytýkat. Když se vám pak naskytne možnost sledovat, jak se dělá jedna triková sekvence, budete jen žasnout, jak jednoduché to je. Jen na to přijít. Tohle je krása klasických triků a já chci pořád víc takových filmů.

 

Hodnocení: 100 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář