Bunkr smrti (2007)

70%
Vojenský bunkr, banda žoldáků a k tomu jeden starý válečný nacistický experiment.

Bunkr smrti

Outpost

Velká Británie, 2007, 90 minut

 

Režie: Steve Barker

Scénář: Kieran Parker, Steve Barker a Rae Brunton

Hrají:

Ray Stevenson (DC)

Julian Wadham (Hunt)

Richard Brake (Prior)

Paul Blair (Jordan)

 

A zase ti nacisti. Tohle je prostě téma, které se dá dojit neskutečně dlouho. Nejkrásnější na tom je, že je možné využít ho pro nepřeberné množství žánrů. Od dokumentů před dramata, po komedie, ale i béčkové filmy a drsné horory. Nacisti prostě mají něco do sebe a všechny pravdy a legendy, které jsou s nimi spojeny, prostě vytvářejí obraz, který láká filmaře, stejně jako láká diváky.

 Ve dne vypadá všechno lépe.

„Bunkr smrti“ se vydal cestou klasickou, chtělo by se říct, kdy je zde určitá pověst o tom, že byly na jednom místě prováděné nacistické experimenty. Tohle však není podáno naprosto klasickou cestou, protože snímek se snaží brát docela vážně, humor zde vlastně naprosto chybí, místo toho se hraje na vojenskou akci a na to, že je zde nebezpečí velmi intenzívní a doslova na každém rohu.

 Hlavně mít zbraň připravenou.

Příběh začíná celkem nevinně. Skupina vojáků (žoldáků) se vydává na misi, na kterou je vyslal obchodník. Prostě klasická mise pro peníze. Skupina vojáků má prozkoumat bývalý nacistický bunkr, kde mělo podle všeho za druhé světové války docházet k experimentům. Jak se ukazuje, ani po mnoha letech není bunkr úplně tichým místem, a žoldáci budou mít co dělat, aby z téhle mise vůbec vyvázli živí.

 On na všechno dohlédne.

Syrovost a snaha alespoň trochu diváka děsit, připravit pro něj momenty kdy ho bude trochu mrazit, jsou rozhodně nejlepšími prvky tohoto filmu, který ale ani po scenáristické stránce úplně nezklame. Je zde napětí, jsou zde celkem zajímavé postavy, stejně jako zde jsou scény a sekvence, které vůbec nejsou špatné, jsou nápadité a udržují správné tempo i atmosféru. Tohle je film, který nadchne jak ty, kteří mají rádi válku, tak ty, kteří mají rádi horory. Tady se spojuje béčkovost několik žánrů a společně fungují dobře.

 Že by se chystalo mučení?

„Bunkr smrti“ není filmem, který by využíval téma nacistů až tak skvěle, jsou zde určitě lepší filmy, myslím z hlediska hororového žánru (více mi třeba sedí „Mrtvý sníh“, snad i protože, že je pojat víc komediálně), ale pořád si myslím, že i „Bunkr smrti“ je dobrým snímkem, který sice až tak nevyčnívá z průměru, ale pro jednou je to britský horor, který mě bavil, kde jsem měl pocit, že to není jen snaha kvantitativně přispět k žánru.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (zombie, survival)


Přidat komentář