Čarodějnice (2015)

90%
Film, u kterého se mi místy tou neskutečnou atmosférou chtělo vyskočit z kůže.

Čarodějnice

The VVitch: A New-England Folktale

USA, Velká Británie, Kanada, Brazílie, 2015, 92 minut

 

Režie: Robert Eggers

Scénář: Robert Eggers

Hrají:

Anya Taylor-Joy (Thomasin)

Ralph Ineson (William)

Kate Dickie (Katherine)

Harvey Scrimshaw (Caleb)

 

„Čarodějnice“ se stala jedním z nejnadšeněji přijímaných filmů poslední doby, které jsou řazeny do oblasti hororu, a my jsme měli to štěstí, že jsme ho mohli zhlédnout i v českých kinech. Já jsem ho bohužel v kině neviděl, ale jsem rád, že jsem se k tomuto filmu mohl dostat postupně, protože to je skutečně něco, co chcete vidět a co vám ukáže, že horor má velmi mnoho podob, kdy všechny jsou děsivé, i když některé velmi různě.

 Je Thomasin nevinná?

I když by se z traileru mohlo trochu zdát, že snímek bude sázet na to, že zde budou lekačky, tak on se tomu v podstatě úplně vyvaroval a hraje na něco, co je mnohem důležitějšího – hraje na naprosto skvělou, zdrcující atmosféru, která nemá daleko k filmu Věc, ale přitom je díky prostředí jiná, svá a tyhle dva filmy si až tak úplně nespojíte. Přesto ve vás i film „Čarodějnice“ vyvolá velmi nepříjemné, paranoidní i schizofrenní pocity.

 V lese se procházejí různí tvorové.

Sedmičlenná rodina se v tomhle filmu rozhodne, že je potřeba se vymanit z osady, protože zde nemají příliš mnoho přátel. Je sedmnácté století, a tak je celkem snadné uniknout, neboť je zde spousta míst, kam ještě nevkročil člověk, anebo tudy opravdu jen prošel. Rodina se usídlí nedaleko temného lesa, který na první pohled vypadá zlověstně. A pak se to jenom potvrdí.

 Děti si chtějí hrát.

Hned na začátku je naprosto úžasná scéna, kdy si nejstarší dcera v rodině hraje s nejmladším synkem takovou tu klasickou hru. „Kde je teta? Tady je.“ A pak to udělá ještě jednou a bylo by lepší se ptát: „Kde je chlapec?“ Naprosto nečekané, ale v danou chvíli úžasně děsivé. Při takové scéně vás zamrazí. Ale to není všechno. V lese jsou podle všeho čarodějnice, ale co když nejsou jenom v lese?

 S matkou to bude těžké.

Film s podobně hutnou atmosférou, kde nejsou hluchá místa, se jen tak nevidí. „Čarodějnice“ je filmem, který někteří nebudou řadit mezi horor, ale to nejspíš jen proto, že to není slasher nebo film plný lekaček, který si pod hororem představují. Já jsem z tohohle filmu měl tak nepříjemné pocity, jaké jsem u hororu dlouho nezažil, ale jaké bych u něj chtěl zažívat často. Velmi nepříjemný film. Nepříjemný, ale skvělý.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář