Cesta gladiátorů 2000 (1975)

65%
Nádherné béčko, které je velmi nekorektní, velmi drsné, ale přesto má co říct. Carraine a Stallone jsou dokonalí - v béčkovém smyslu slova.

 

Cesta gladiátorů 2000

Death Race 2000

USA, 1975, 80 minut

 

Režie: Paul Bartel

Scénář: Robert Thom a Charles B. Griffith podle příběhu Iba Melchiora

Hrají:

David Carradine (Frankenstein)

Simone Griffeth (Annie Smith)

Sylvester Stallone (Machine Gun Joe Viterbo)

Mary Woronov (Calamity Jane)

 

Přemýšlím, jestli ještě dneska existuje možnost, že by někdo natočil podobný film, jakým byl Death Race. Ne pod hlavičkou neznámé společnosti, i když není podmínkou, ale hlavně s prvoligovými herci. „Death Race 2000“ rozhodně není film, za který by se měli Sylvester Stallone nebo David Carradine – budiž mu země lehká – stydět. Film je neskutečně politicky nekorektní, je násilný, explicitní a drsný. V záplavě polonahých slečen budete svědky násilí na ženách stejně jako mávání nacistickou vlajkou s hákovým křížem.

Frankenstein v reality show budoucnosti.

„Death Race 2000“ má krásně jednoduchý příběh. Jednoho hned napadne, kde se asi inspirovala klasická počítačová hra Carmageddon, která své hráče bavila tím, že mohli... ne, oni museli zabíjet chodce, aby získávali body v automobilovém závodě, kde samozřejmě šlo i o to dojet do cíle jako první. Vozy, v kterých se závodilo, nebyly klasické sporťáky, ale upravená auta, která jako by přijela rovnou z „Death Race 2000“. Přejet babičku s francouzskými holemi, která přecházela přes cestu, byl vrchol umění. Nejinak je tomu i v případě „Death Race 2000“.

Nakonec to není tak ošklivý chlapík.

David Carradine je Frankenstein, jezdec, který neprohrává, legenda mezi všemi, kdo podnikají závod přes celé Spojené státy americké a soutěží o prestiž a lásku celého národa. Sám prezident vyhlašuje závody mezi drsnými muži na zabijáckých strojích. Frankenstein, muž skrývající obličej za ohavnou maskou, tajemný závodník, jehož totožnost není známa, má silnou konkurenci. Především Machine Gun Joe Viterbo v podání mladého a skvěle záporáckého Sylvestera Stalloneho.

I grázlové musí relaxovat.

„Death Race 2000“ určitě není film pro každého. Je drsný, je brutální a je nespoutaný. Snímek, který se utrhl ze řetězu, a nemohlo jej zastavit nic. Překračování tabu představovalo jeho hlavní náplň, politická a sociální kritika se táhla hned za tím. Ale hlavně, tohle všechno je čirá zábava. Jak říkám, ne pro každého, ale bavit se budete, pokud nebudete brát nekorektnost filmu tak vážně, a pokud už jste někdy hráli Carmageddon.

Sly je prostě hvězda.

Moc nezáleží na tom, že některé efekty jsou poměrně jednoduché, až naivní, stejně budete očekávat, koho auto sejme dalšího, jak Machine Gun Joe vyřadí nějakého svého konkurenta a jak to vlastně celé dopadne. Jestli se vám podobný film libí, nemusíte se za nic stydět. Mě mrzí, že podobně ujeté filmy už zde nejsou, mainstream by je odsoudil a prvoligoví herci by si nechtěli zničit reputaci. Pořád nás ale mohou těšit úchylárny mimo hlavní proud, parádní béčkové věci, s kterými se sem tam setkáme. Doufám, že hlavně studio Troma nám má ještě co předvést.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář