Chapadla (1977)

25%
Hodně špatná variace na "Čelisti".

Chapadla

Tentacoli

Itálie, USA, 1977, 102 minut

 

Režie: Ovidio G. Assonitis

Scénář: Steven W. Carabatsos, Tito Carpi a Jerome Max

Hrají:

John Huston (Ned Turner)

Shelley Winters (Tillie Turner)

Bo Hopkins (Will Gleason)

Henry Fonda (Mr. Whitehead)

 

Když má něco úspěch, tak se dá celkem logicky očekávat, že se najdou tací, kteří se na tom budou chtít přiživit, anebo se pokusí úspěch zopakovat tím, že vytvoří něco podobného. A tak, když Spielberg v roce 1975 vyděsil diváky svými „Čelistmi“, zároveň dal impuls producentům a tvůrcům. Impuls k tomu, aby se další a další pokusili natočit nové, ale ne jiné horory z moře, protože těch příšer se tam skrývá ještě dost.

 Stařík je nesvůj.

Chobotnice se nabízí jako celkem logický následovník žraloka, protože na chobotnicích, hlavně pokud jsou hodně velké, je něco enormně děsivého. Primárně to dělají ona chapadla, kterých je prostě moc, mají přísavky a mohou se kolem vás omotat. Milovníkům mořských plodů ten strach asi nevštípíte, ale přece jen je tu určité nejistota z toho, jestli chobotnice nežahne, jaký je její dotyk, apod. Na tohle vsadili tvůrci snímku „Chapadla“ s tím, že tu chobotnici udělali opravdu velkou.

 Henry Fonda zestárnul.

Recept na film à la „Čelisti“ byl jednoduchý. Nějaké letovisko, zajímavé postavy – anebo minimálně jejich zajímaví představitelé – a k tomu příšera, kterou skoro neuvidíte, ale která kolem sebe bude rozsévat smrt. Tohle by bylo splněno. A přesto se „Chapadla“ „Čelistem“ v kvalitě ani trochu nepřibližují. A rozhodně to není proto, že tu hrají takové legendy jako Henry Fonda nebo Shelley Winters či režisérský velikán John Huston. Je to prostě v tom, že snímek je jako horor odfláknutý. Odfláknutý je i jako napínavý snímek.

 Ten se nebezpečí nebojí.

Rozjezd je velmi zdlouhavý a nejsou zde potřebně dobré momenty, kdy dochází k útoku na oběti, kdy se monstrum alespoň trochu ukáže. V případě, kdy už se ukáže, není to dost dobře natočené na to, aby vás scény skutečně dokázaly vystrašit, abyste cítili onu potřebnou rozklepanost a na kůži vám naskakovala husina. Jen si říkáte, že sem tam ta chobotnice opravdu vypadá jako živá. Bohužel scény pod vodou odkazují na „Čelisti“ více než by bylo záhodno.

 Sem tam má film světlejší momenty.

„Chapadla“ jsou prostě produktem filmové komerce, kdy se za každou cenu musí využít potenciál, který je reprezentován nějakým trendem. Tady se to prostě nepovedlo a místy máte pocit, že se díváte na něco, co je naprosto režisérsky nezvládnuté. Dlouhé scény na přístaviště rozhodně nedovedou evokovat klid před bouří a je to opravdu jen nuda, která jako kdyby s filmem ani neměla pořádně souviset.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (zvířata)


Přidat komentář