Chillerama (2011)

75%
Povídkových filmů je vždycky málo a těch dobrých ještě méně. "Chillerama" zvedá hodnoty pro obě skupiny. Vrací se klasická béčka, se skvělým nadhledem a sem tam i dobrým vtipem.

 

Chillerama

USA, 2011, 120 minut

 

Režie: Adam Green, Joe Lynch, Adam Rifkin a Tim Sullivan

Scénář: Adam Green, Joe Lynch, Adam Rifkin a Tim Sullivan

Hrají:

Richard Riehle (Cecil Kaufman)

Adam Rifkin (Miles Munson)

Ray Wise (Dr. Weems)

Joel David Moore (Adolf Hitler)

 

V posledním roce se s povídkovými filmy doslova roztrhl pytel. Simon Rumley se podílel na Little Deaths, jedna část béčkové elity se předvedla v „The Theatre Bizarre“ a další autoři, poměrně známí, se vydali cestou, kterou nazvali „Chillerama“. Adam Green (série "Hatchet"), Joe Lynch („Pach krve 2: Cesta nikam“), Adam Rifkin (těžko něco jmenovat, výraznější zářez v hororu nemá) a Tim Sullivan („2001 maniaků“), tohle je složení, které si usmyslelo, že natočí povídkový film, který bude spojovat klasika – béčkovost 50. let, dokonce i v hávu této doby.

Do tohohle kina vás hned tak nepustí.

O rámec celého příběhu se postaral Joe Lynch, přičemž jeho segment, který se prolíná celým filmem, nese název „Zom-B-Movie“, ale vzhledem k tomu, že příběh má finále až na úplném konci, vezmeme to nejdříve od povídky „Wadzilla“, kterou má na svědomí Adam Rifkin. Důležité je však říct, že rámcem celého filmu je fakt, že lidé přijeli do drive-in kina a sledují jednotlivé filmy právě zde.

„Wadzilla“ je nejklasičtější ukázkou toho, jak šílené a krásné byly filmy 50. let. Monstrem, s kterým se musí hrdinové vyrovnávat, je zde obří spermie. Nápad samozřejmě dokonale ulítlý. Film si drží všechna pravidla těch nejhorších nejlepších filmů. Špatné efekty, dobové oblečení, cudnost, pokud se týká nahoty, zapojení armády, která všechno jen sleduje z pozadí a udílí rozkazy přes telefon. Film je ulítlý ještě tím správným směrem, navíc rozhodně potěší role Raye Wise a Erica Robertse, kteří děj oživují. Musím říct, že pro mě osobně asi nejvtipnější součást „Chilleramy“.

No jo, je to Hitler alias Frankenstein.

To už se ale pomalu přesouváme k filmu druhému, kterým je „I Was a Teenage Werebear“, který má na svědomí Tim Sullivan. Film je parodií na „Pomádu“ a podobné taneční/muzikálové filmy, dokonce se zde i zpívá a ne až tak špatně. Navíc mám pocit, že si tvůrce utahoval z „Twilightu“, i když ne tak okatě. Film rozhodně pobaví, jeho přehnaná homosexualita je ještě zábavná, stejně jako scény, kde je místo člověka, loutka, což je na první pohled patrné. „I Was a Teenage Werebear“ si zachoval až příliš moderní look, a tak úplně nezapadá mezi film první a třetí, které jsou jednoznačně stylizované.

Vypadá trochu přitepleně, hraje tak a navíc ten zpěv...

Třetím snímkem je „The Diary of Anne Frankenstein“ od Adama Greena, který do filmu dostal i Davida Joela Moora a Kana Haddera, kteří se spolu setkali v Hatchet. Adam Greene ve svém příspěvku ukázal smysl pro humor, který je místy neskutečně dětinský. Na druhou stranu celou dobu drží stejný standard a odvedl tak kus práce, který se počítá. Pro mě osobně stylisticky dokonalé, příběhově prázdné. Černobílá sem naprosto patří, některé vtipy jsou opravdu dobré.

Je to vážně sperma, a že je ho pořádná dávka.

Posledním příspěvkem je „Zom-B-Movie“, který se táhne celým filmem a je o tom, jak si chtěl chlápek konečně zadovádět se svou ženou, která mu mohla dát, protože zemřela. Ona mu místo toho ukousne penis a nakazí ho tak speciální nákazou zombie, která směřuje všechny potřeby do rozkroku. Dělat to jakkoli a s čímkoli. Tenhle chlápek se dostává do zmiňovaného kina, kde po zhlédnutí tří předchozích filmů dochází k zombie útoku a panice. „Zom-B-Movie“ je drsným, nechutným a skvěle provedeným příspěvkem, který nepotřebuje příběh, aby vás dostal. Je to klasický gore zombie horor, místy vtipný (sem tam i vzpomenete na film „Re-Animátor“) s dobrým koncem, což ocení i režiséři – někteří – filmu „Chillerama“, kteří ho celou dobu sledovali v kině. No je to trochu zamotané.

Osobně dávám tomuhle filmu vysoké hodnocení proto, že takových kousků je potřeba víc. Vracejí se k odkazu minulých let, kritizují je, parodují a berou si z nich to nejlepší, co nám dala. „Chillerama“ skalního fanouška rozhodně nadchne, a já jsem s ní spokojený. Jen tak dál, jen další podobné filmy, které půjdou ve stopách „Grindhouse“.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (vlkodlaci, gore, příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář