Clive Barker: Hellraiser

Titulek článku by zde mohl být malinko zavádějící, protože z něj není úplně jasné, zda hodlám recenzovat knihu nebo film. Clive Barker je totiž autorem novely Hellraiser, ale zároveň i režisérem její filmové verze. Já se chci zabývat prvně jmenovaným, tedy knihou.

Clive Barker - Hellraiser

Originální vydání: 1987, Century Hutchinson (v antologii Night Visions 3)

První české vydání: 1996, Mustang, Plzeň (spolu s povídkou Věk touhy)

Překlad: Pavel Dufek (překlad Věku touhy Iva Harrisová)

 

 

   Clive Barker, britský spisovatel a režisér, je přesně tím mužem, jehož samotný Stephen King nazval budoucností hororu. Tohle tvrzení mi samo o sobě přijde zajímavé, když Barker je jen o sedm let mladší než jeho americký protějšek. Ale je pravda, že tito dva se od sebe hodně liší a Barker skutečně přináší něco nového, co se v budoucnosti může v hororu velice uplatnit. Tím jsou fantaskní obrazy, kdy se žánr hororu prolíná s fantasy a mystery. (U Kinga je toto v jeho rozsáhlém eposu Temná věž.) I Hellraiser do této kategorie částečně patří, ale přichází ještě s něčím jiným.
   Na počátku je tajemný hlavolam, který má člověka přenést na místo, kde pozná rozkoše, které mu náš svět nemůže poskytnout. A mezi lidi, kteří rozkoše na Zemi považují za nudné a chtějí víc, patří i Frank, kterému se hlavolam podaří rozluštit. A skutečně se dostává do jakéhosi jiného světa, jiné dimenze, kde si však členové Řádu řezné rány, cenobité, představují rozkoš trochu jinak než on. Jejich princip rozkoše je založen na ocelových háčcích, řetězech a šicím náčiní.
   Cenobité? Nic vám to neříká? Pak vězte, že se jedná o bytosti, násilím znetvořené, jejichž rány zejí otevřené, které rádi páchají násilí na lidech. Těla jich samotných vychází z lidí, ale jsou natolik přeměněná experimenty, že jsou spíše děsivou a bizarní parodií na lidská těla. Sami zdokonalují technologie, aby jejich oběti trpěli co nejvíce. K tomu mají ve svém středu Inženýra. Jména dokonale vystihuje jeho práci. Další cenobité jména nemají. Ona ve filmu tolik „oblíbená“ postava Pinheada je zde jen krátce zmíněna a nemá příliš důležitou roli, což se na plátně podstatně změnilo.
   Spojení sexuálního chtíče a bizarního násilí je šokující a natolik hrůzné, že pro mě by Hellraiser první knihou, z níž jsem měl skutečně nepříjemné sny. Nutno přiznat, že film mi v tomhle ještě přidal. Ale zpátky k ději. Frank je ve světě cenobitů, kde prožívá neskutečná muka, snad nikdy nekončící. Chtěl by najít cestu zpět, což se mu nakonec podaří. Tedy najde způsob, jak by mohl utéci. Pomoci mu má žena jeho bratra, s níž měl kdysi románek a která je do něj neustále zamilovaná. Skutečně se daří Franka přivézt zpět, ale cenobité se jen neradi vzdávají svých hraček.
   Ač se jedná o novelu, Barker dokonale vykresluje charaktery čtyř hlavních postav. Frank, požitkář, který by pro ukojení chtíče udělal vše, na nikom mu nezáleží, Rory, jeho bratr, s nímž se příliš nestýká, je takovým hlupáčkem, který sebou nechá házet, Julia, krásná žena a Roryho manželka, která svého muže nemiluje a v podstatě jí na něm nezáleží, chce jen Franka, a nakonec Kirsty, ne příliš krásná a nesmělá žena, tajně zamilovaná do Roryho, která sama sobě přijde jako budižkničemu. Postavy jsou rozvrženy a může začít sled událostí, které nám všechny čtyři představují z různých pozic. Ale nesmíme zapomínat ještě na další důležitou postavu a tou je Lemarchandův hlavolam, který propojí náš svět se světem cenobitů.
   Právě hlavolam je jakýmsi mystery prvkem, který pojí dva světy, z nichž jeden je sice tajemný, ale naprosto hororový, ovšem tento příběh je důležitější kombinací již zmíněné sexuality a brutality. U nás byl vydán zatím jen jednou spolu s povídkou Věk touhy, kde se toto téma rozebírá ještě více.
   Možná se to na první pohled nezdá, ale Barker má smysl pro humor, což se projevilo i v Hellraiserovi (v anglicky mluvících zemích je toto dílo známé také jako The Hellbound Heart, tedy srdce propadlé peklu), v části, kdy Kirsty uniká před nedokončeným Frankem a jako na potvoru ji chytne škytavka.
   Hellraiser je psán spíše románově, neboť děj pozorujeme očima všech postav, ne jen jedné. Skloubení tajemna a násilí je zde skutečně brilantní, i když závěr je možná až příliš vedený jako happy end a již o několik stránek dříve je jasné, jak to skončí. I tak je ale Hellraiser mistrovským počinem, který se stal doslova kultem, z něhož se zrodila rozsáhlá filmová série.

Hororové knihy (satan)


Přidat komentář