Clown (2014)

75%
Jeden ošklivý klaun, kterého si na oslavu určitě nepozvete.

Clown

USA, Kanada, 2014, 100 minut

 

Režie: Jon Watts

Scénář: Christopher Ford a Jon Watts

Hrají:

Peter Stormare (Karlsson)

Eli Roth (Frowny the Clown)

Laura Allen (Meg)

Elizabeth Whitmere (Denise)

 

Klaun zní skoro už jako hororové klišé, i když co si budeme povídat, je to postava klauna, kterou já sám osobně nesnáším, a jde z ní na mě strach. Asi není moc čemu se divit, když si uvědomíte, že největším nepřítelem Batmana je také klaun. Klauni jsou prostě děsiví a tvůrci snímku „Clown“ se rozhodli, že se na jednoho takového zase zaměří. V čem se rozhodli, že budou noví?

 To půjde dolů samo, říkala...

Ono se chce říct, že v podstatě v ničem, ale zas tak jednoduché a fádní to se snímkem „Clown“ není. Tvůrci totiž šli primárně cestou, aby děsili, aby zhnusili, aby vás nenechali chladnými, což se jim dokonale povedlo. A ano, i když už jste nějaký ten horor s klaunem nejspíš viděli, tak v tomhle případě zjistíte, že vás pořád dovedou vyděsit a budete se při sledování ošívat.

 A pak že jsou klauni roztomilí.

Kent je celkem normální chlapík. Jeho práci bych nedělal – pracuje v realitce – ale je to milující otec a udělá všechno proto, aby svému synkovi zajistil ty nejlepší možné narozeniny. A jelikož klaun odřekl, Kent se rozhodne, že sám bude klaunem. A jak mu štěstěna přeje! V domě po zesnulém muži, který zrovna vyklízí, najde truhlu a v ní – světě div se! – klaunský převlek. Když má člověk dobrý den, tak má prostě dobrý den.

 Do cirkusu už nikdy.

Jenže je tu přece jenom jeden problém. Když se Kent ráno probudí, zjišťuje, že je hodně komplikované oblek sundat. Respektive, ono je to vlastně úplně nemožné. Kent musí zjistit, co za tím je, a nám už je dokonale jasné, že to nebude hezké. A nemůže to být hezké, protože kolem toho jsou děti. Ano, tohle je krutý horor, ale to ke klaunům patří. Snímek je prezentuje v takovém duchu, v jakém si dle mého zaslouží.

 Tohle je na trauma.

„Clown“ není objevný snímek, i když se snaží prezentovat celkem zajímavou mytologii, ale to neznamená, že to není skvělý horor. A právě tohle bych viděl jako hlavní aspekt tohoto filmu. Je to horor, který dokáže zapůsobit na vaše strachy, které v sobě skrýváte, je to horor temný, skvěle gradující i v tom, jak se klaun mění. Ano, trikově je to také velmi dobré, jen toho Eliho Rotha si opravdu moc neužijete.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery, vrazi)


Přidat komentář