Coffin Baby (2013)

15%
Snaha vytvořit ikonického zabijáka je neutuchající a v případě snímku "Coffin Baby" se to i celkem povedlo, jen ten příběh není nic moc. Spíš nic než moc.

 

Coffin Baby

USA, 2013, 93 minut

 

Režie: Dean Jones

Scénář: Josh Edwards a Dean Jones

Hrají:

Bruce Dern (Vance)

Brian Krause (Detektiv Cole)

Ethan Phillips (Bob)

Clifton Powell (Detektiv Wehage)

 

A zase tu máme jeden horor, kterému je lepší se vyhnout. Říkám to rovnou na začátku, protože opravdu není moc o co stát. I když se v titulcích objevuje jméno Bruce Derna, rozhodně nečekejte, že se tu tenhle herec moc ohřeje. Je to spíš jen komerční tah, že se jeho jméno uvádí hned na vrcholku titulků, protože jeho role je minimální. Těm, kdo ho neznají, stejně nic moc neřekne, a ti, co ho znají, na tohle kvůli téhle herecké legendě stejně moc koukat nemusí.

To si jenom myslí, že se v klidu vyspí.

„Coffin Baby“ je název, který trochu klame tělem. Rozhodně nečekejte nějakou úchylnost o tom, že je tu vrah s fetišem na děti. Nic takového. Je tu vrah s fetišem na brutalitu. Hned první zabití nám dá jasně najevo, že tohle bude hnusárna. To také je, ale že by se od ní dalo čekat něco víc, to zrovna ne. Kdybych to měl srovnávat, tak takový snímek „Lesní duch“, který jsem osobně odsoudil, má alespoň skutečně hnusné a profi scény. „Coffin Baby“ zase tak názorný a profi není, obraz je místy skoro až amatérský.

Ruce od krve nevěstí nic dobrého.

O co, že vlastně jde? Je to klasické torture porn, které je ještě propojeno se slasherem. Hodně exploitation, nebo alespoň snaha o něj. Jenže uřezané hlavy a končetiny, to zase není něco, co by fanoušek nerozdýchal. Vše je podáno tak nějak divně, amatérsky, jako kdyby tam byl pokus o nějakou nadsázku, ale spíš neúmyslný než cílený. Scény však nevyznívají přímo komicky, ale prostě jen tak nějak neuměle, nesmyslně. Proč je tam scéna s černochy? Má opravdu nějaký smysl pro příběh, anebo je to další onanie nad tím, jak „skvělé“ triky se dají dělat s usekaným obličejem? Bohužel se musím přiklonit ke druhé variantě. Efekt – nikoli děsivý – začíná převládat na úkor příběhu a děje, což se stává v mnoha filmech, včetně citovaného hororu „Lesní duch“. Atmosféra se stává nesmyslem, na který autoři kašlou. Ale co si stěžuju, tohle už je v hororu dávno.

Maska vraha. Není špatná.

Film nezachrání ani herecké výkony. Hlavní postava, mladá žena, kterou si vrah zatáhne k sobě do doupěte a dělá na ní „pokusy“, je příšerně neschopná a těžko uvěřitelná. Kdyby mi někdo řezal ruku, taky budu klidně ležet, protože ono to zas tak strašně nebolí. Jen u toho budu křičet, aby se neřeklo. To, že se snímek snaží o nějakou psychologii, no dobře, hezké, ale pointa ji vlastně naprosto zabíjí a dělá z „Coffin Baby“ „něco nadpřirozeného“, což filmu rozhodně nesluší. Jen berlička, poměrně vrtkavá, o kterou se horor „Coffin Baby“ rozhodl opřít, aby vybočil z normálu.

Bruce Dern ve své roli při natáčení.

V závěrečné fázi, kdy dojde na finální souboj, jsem měl skoro pocit, že se „Coffin Baby“ mění na grotesku. Už jsem si skoro myslel, že jakmile holka praští svého mučitele, nejlépe pánví, objeví se v oceli jeho obličej. To se sice nestalo, ale jakékoli napětí už se úplně vytratilo a snímek se stal prostě jen dalším neúspěchem, který se snažil dospět do svého konce. To se mu nakonec nějakým záhadným způsobem povedlo, ale aby si z něj divák odnesl nějaký zážitek, to určitě ne.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (slasher, gore, béčka, survival)


Přidat komentář