Cradle of Fear
Velká Británie, 2001, 120 minut
Režie: Alex Chandon
Scénář: Alex Chandon
Hrají:
Dani Filth
Emily Booth
Stuart Laing
Edmund Dehn
Možná, pokud máte rádi skupinu Cradle of Filth, je snímek „Cradle of Fear“ něco, co by se vám klidně mohlo líbit. Osobně se ale na tento snímek dívám nezaujatě, protože skupinu nijak v lásce nemám a obecně vyznávám raději jiný styl hudby. Což ale neznamená, že zrovna k hororu se metal nahodí, spíše naopak. Jenže smyslem filmu „Cradle of Fear“ bylo spíše natočit něco, co bude hlavně drsné.
Snímek „Cradle of Fear“ je levným filmem, což by ani tak nevadilo, ale místy je to až moc patrné na některých efektech, kdy došlo i k tomu, že jsou použité triky digitální, což celý dojem kazí. Jasně, vzhledem k tomu, co tvůrci chtěli ukázat, to ani moc jinak nešlo, ale tak pořád bych radši viděl pokus o klasický trik, a ne o jeho digitální podobu. Ale krev, která stříká, je většinou tekutina, ne pixel.
Dějová linka britského filmu „Cradle of Fear“ je rozdělena na čtyři relativně samostatné povídky, které jsou následně propojeny rámcem, jenž spojuje jejich vyšetřování a také postava Kempera, což je šílenec, který je zavřený v sanatoriu. Detektiv pak tohoto šílence podezírá z toho, že by i přes své uvěznění mohl mít nějaký vliv na to, že lidé umírají. Mají totiž s Kemperem určitou minulost.
Když se ve filmu zaměříte na hudební stránku, asi by ani nijak nevadilo, kdyby zde propojení se skupinou Cradle of Filth nebylo. Není to nějak zásadní a tím hlavním spojujícím prvkem je Dani Filth, který si zde zahrál postavu jakéhosi démona, záporáka. Ten je celkem fajn, ale není nic extra, prostě jen celkem vražedná postava, které se nikdo nedokáže postavit. Odhalení propojení se všemi dějovými prvky pak může být relativně zajímavé.
Britský povídkový horor „Cradle of Fear“ se snaží prezentovat především jako krvavý film, což se mu vlastně i daří. Není to nic přehnaného, nic, co by bylo vyloženě extra, ale ta exploatace zde je, krev teče, jsou zde hnusné scény a může to zaujmout. Dějově je snímek trochu slabší, jednotlivé povídky se mnohdy přestávají soustředit na příběh a babrají se v krvi. To mi tolik nesedlo.
Hodnocení: 30 %