Dahmer (2002)

45%
Film podle života skutečného sériového vraha? Nemusí to být až tak zajímavé.

Dahmer

Dahmer

USA, 2002, 101 minut

 

Režie: David Jacobson

Scénář: David Jacobson

Hrají:

Jeremy Renner (Jeffrey Dahmer)

Bruce Davison (Lionel Dahmer)

Artel Great (Rodney)

Matt Newton (Lance Bell)

 

Sérioví vrazi jsou do jisté míry fascinující. Ne, že bych je obdivoval, ale spíš mě zajímá, co se musí v mysli takového člověka stát, aby zabíjel, aby to opakoval a aby byl mnohdy skutečně brutální. Je to šílenství, anebo člověk skutečně může být tak hnusný, že s chladnou, logickou myslí bude vraždit, například jen proto, aby naplnil své pudy, anebo jen proto, aby dokázal, že je to možné, že ho nechytnou. „Dahmer“ se vydal cestou zachycení života skutečného vraha, který se jmenoval Jeffrey Lionel Dahmer.

Ještě než se z něj stal Hawkeye...

Dahmer žil v letech 1960 až 1994, což není dlouhá životní dráha, ale v letech 1978 až do roku 1991 stihnul zavraždit celkem 17 mužů, případně chlapců, které omámil, znásilnil, zabil a případně se z některého také najedl. Ne nadarmo si získal přezdívku „Milwaukee Cannibal“. Je vidět, že se nejednalo o příliš vyrovnaného muže, což se nám snímek „Dahmer“ také snaží prezentovat.

...dělal triky s nožem.

„Dahmer“ se zabývá obdobím, kdy titulní „hrdina“ vraždil. Nesledujeme všechny jeho činy, ale několik jeho vražd skutečně vidíme. Snímek se však více zaměřuje na to, co se děje v Dahmerově normálním životě. To, že má celkem nudnou práci, je jedna věc. Vztah s otcem není nijak krásný, ale ani strašný. Otec ho má očividně rád, i když je panovačný. Problém bude v tom, že Jeffrey je gay, což dělá problémy nejen jeho otci, ale i Jeffreymu samotnému. To samo a další psychické problémy pak mohou vést k tomu, že děla to, co dělal.

Tady si vybíral milence.

Castingově došlo k poměrně dobrému výběru, Jeremy Renner má ten správný kukuč, stačilo jen dodat vhodný účes, což se podařilo. Bohužel snímek je celkem nijaký a nesnaží se o to vytvářet nějaké závěry, prostě nám jen prezentuje postavu, jejíž život je rozvrácen jeho duševními problémy, které ho vedou až tak daleko, že zabíjí. A co si budeme povídat, nijak pěkně. Scéna s vrtačkou sice není ultranaturalistická, ani naturalistická, ale znepokojivá rozhodně ano.

Tohle je skutečný Dahmer.

„Dahmer“ je v konečném důsledku vlastně celkem obyčejným příběhem, který to chce hrát na to, že tohle je podle skutečných událostí. Přesto se snímku celkem úspěšně podařilo zapadnout. Není se moc čemu divit. „Dahmer“ má dobré herecké výkony, je to uvěřitelné, ale prostě je to slabé. Ten člověk byl monstrum. Když už nic jiného, bylo možné se zaměřit na to, jak ho přijala společnost, jaký byl soud a pak i to, jak skončil – ubyt spoluvězněm. V jeho životě je mnoho momentů, kterých by bylo možné se chytit, ale Jacobson ho pojal prostě provinčně.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář