Dark: 1. sezóna

60%
Německý horor z produkce Netflix, který zaujme hororové i sci-fi fandy.

Dark: 1. sezóna

10 dílů, 2017

 

Tvůrce: Baran bo Odar, Jantje Friese

Hlavní postavy:

Karoline Eichhorn (Charlotte Doppler)

Louis Hofmann (Jonas Kahnwald)

Jördis Triebel (Katharina Nielsen)

Maja Schöne (Hannah Kahnwald)

 

Byl jsem zvědavý na to, jak k tomuto seriálu Němci přistoupili, jestli to nebude jen něco, co se moc opičí po „Stranger Things“. A i když zde rozhodně je možné najít spojující dějové prvky, rozhodně se jedná o dva odlišné seriály, a to jak pojetím, tak nakonec i tím, kam je děj veden. „Dark“ má přece jen víc ze sci-fi než z hororu, což je, přiznám se, z mého pohledu škoda.

Asi už upoutávka na druhou sezónu

V první polovině první série seriálu „Dark“ si nejste jistí, o co vlastně jde. Ale jste si už jistí tím, že je zde velmi povedená atmosféra, kterou s jako hororoví fandové budete užívat. Dítě zmizelo, jsou tu nějaké podivné okolnosti, celé je to takové šedé a vy si nejste jistí, na čem vlastně jste. Ta mysteriózní atmosféra je velmi povedená a postupuje každou minutou seriálu „Dark“.

Měla ho ráda, měl ji rád.

Ze začátku si skutečně nejste jistí, o co vlastně jde, je potřeba, abyste sledovali každou minutu. A jako hororového fandu mě to bavilo. Jenže postupně se do děje více a více začalo vkrádat sci-fi a vy jste si pomalu uvědomovali, o co zde vlastně jde, kde je zakopaný pes a co se stalo s těmi, kdo zmizeli. A najednou už mi to chvílemi nepřišlo tak zajímavé, ale spíše jen prostě divné a ne v nijak dobrém smyslu slova.

Asi se říznul při holení

Jsem si ale jistý, že si seriál „Dark“ své fanoušky najde, o čemž nakonec svědčí jeho celkové přijetí. Je to seriál, který v sobě má zajímavý potenciál, může ještě růst a má co říct. Ale stejně tak může skončit v tom, že se bude babrat v nastaveném směru, a tedy v tom, jak jsou na sobě závislé jednotlivé časové roviny, jak se ovlivňují, prolínají, atd. Zase nechci z děje moc prozrazovat.

Vizuálně temně podmanivé

První polovina první sezóny seriálu „Dark“ je pro mě jednoznačně zajímavou ukázkou toho, jak natočit seriál se skvělou atmosférou, při níž vás bude mrazit, druhá polovina je pak pro mě vydání se takovým směrem, který mně osobně tolik nesedí a asi bych byl raději, aby to celé bylo trošku jinak. Ale nedá se svítit, tvůrci si holt zvolili tuhle specifickou cestu, která bude sedět jiným.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vědci, mysteriózní)


Přidat komentář