Darren Shan: Procesí mrtvých
Procession of the Dead
Vydalo nakladatelství Plus, 2011, 349 Kč
Darren Shan se pustil do hájemství hororu pro dospělé a začal ve velkém, jak je jeho zvykem. Nezačal jednoduchým ukončeným románem, ale rovnou trilogií, kterou nazval „Město“. Po přečtení prvního dílu pochopíte proč. I když „Město“ není hlavní postavou, je rozhodně velmi důležitým aspektem celého příběhu, který se odehrává v blíže nespecifikovaném velkoměstě, do kterého přijíždí mladý muž s velmi podivným jménem – jmenuje se totiž Kapak Raimi. Darren Shan se nevydal přímo cestou klasického urbanistického hororu, ale spíše urbanistického thrilleru. S nadpřirozenem přesto můžete počítat.
Autor má zajímavý vývoj, kdy se profiloval prve spíše jako autor dětských hororů a děsivých příběhů pro mládež. Na tom není nic špatného, jen je tu jeden problém. Na „Procesí mrtvých“ je to docela poznat. I když příběh není úplně špatný, přece jen nemá takovou stavbu, jakou by si dospělý fanoušek představoval. „Dospělost“ úroveň mu dává především počet mrtvých, způsob umírání, sem tam naturalistické popisy a také sexuální scény. Ale tohle úplně nestačí. Problém je v tom, že neskutečně dlouho trvá, než kniha vtáhne do děje, protože plynulost akce je přerušována tím, že děj je popisován na střídačku velmi krátce, kdy několik měsíců je popsáno pár větami, nehledí se zde příliš na detaily, poté následuje kratší sekvence, kde podrobněji čteme rozepsanou jednu scénu. Je to škoda, protože když už se Shan dostane k akci a popisuje scény detailněji, čtou se dobře. Ale tímhle častým střídáním se děj zabrzďuje.
Příběh „Procesí mrtvých“ vypráví o tom, jak se Kapak Raimi dostává do města, aby se stal gangsterem. Má jej tomu učit jeho strýc Theo, který je ve městě známou rybou, i když ne úplně žralokem. Kapak má nadání a práce mu jde dobře, učí se, protože přesně ví, co chce. Chce moc, chce vládnout. I když se tu bavíme o gangsterech, jejich praktiky jsou v knize spíše naznačovány, než skutečně popisovány, jako kdyby se Shan komplikovanějším záležitostem vyhýbal a raději se zabýval popisem něčeho jednoduššího. Je to škoda, protože i když by se měl čtenář pohybovat v gangsterském prostředí, jako v gangsterce si příliš nepřipadá. Neříkám, že kniha není napínavá, atmosféru má dobrou, ale dlouho trvá, než se čtenář začte – mně osobně to trvalo asi 150 stran.
Co následuje pak už je mnohem zajímavější a kniha se čte jedním dechem. Darren Shan totiž sází na různá tajemství, na podivné jevy, které nejsou úplně reálné. Podivná zelená mlha se valí městem, lidé zapomínají na své známé, kteří přestávají existovat, těžká zranění se hojí, jako by se ani nic nestalo, a navíc mezi tím vším pobíhá šílený vrah jménem Paukar Wami. Jsou všichni jen postavami, které ovládá Kardinál, osoba, jež vládne podsvětí města? Anebo je všechno trochu jinak?
Závěr nám dává jasné odpovědi, je dobře zakončen a člověk si říká, že by to vlastně takhle mohlo skončit úplně. Je to docela dobré, proč ještě pokračovat? Jenže docela dobré je to hlavně pro mladší čtenáře. Celá předposlední kapitola je jedním velkým vysvětlováním. Právě zde je nejvíce vidět, že knihu psal autor, který se mezi dospělými nepohybuje po celou svoji kariéru. Dospělý čtenář nepotřebuje jasně vysvětlovat všechno, určitě ne ve chvíli, kdy je vše poměrně jasné a vysvětlení je pak docela zbytečné. Nechci tím říkat, že příběh je špatný, ale jak jsem psal již na začátku, trocha brutality a sexu nedělá z knihy příběh pro dospělé. Přesto nad imaginací autora smekám. I když jsou patrné vlivy různých jiných příběhů, vytváří originální svět, který může fungovat i v dalších pokračováních.
Hodnocení: 65%