Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

90%
"Mrtvý sníh" se vrátil a musím říct, že to čekání rozhodně stálo za to.

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý

Død Snø 2

Norsko, Island, 2014, 100 minut

 

Režie: Tommy Wirkola

Scénář: Stig Frode Henriksen, Vegar Hoel a Tommy Wirkola

Hrají:

Vegar Hoel (Martin)

Ørjan Gamst (Herzog)

Martin Starr (Daniel)

Jocelyn DeBoer (Monica)

 

Tommy Wirkola je neskutečný magor, ale jeho filmy mě prostě baví. Jeho verze „Jeníčka a Mařenky“ byla pravda přece jen trochu poplatná tomu, že se natáčela pod americkou produkcí, ale pořádné dávky krve a sem tam nějakou tu drsnou scénu si stejně neodpustil. To je však nic ve srovnání s jeho vlastní sérií – ano, jsem rád, že už mohu říct sérií – „Mrtvý sníh“. Ve druhém dílu totiž přichází Wirkola ve vrcholné gore formě a předvádí krvavou podívanou spojenou s hodně černým humorem.

 Nasedat!

Pokud jsem si nedávno stěžoval na to, že v současné době už tvůrci moc nejsou schopni dělat dobré hororové komedie – abych byl ještě přesnější tak zombie komedie – Tommy Wirkola mi bere vítr z plachet a ukazuje, že to pořád možné je, že tu jsou následovníci Petera Jacksona, kteří vědí, kde je třeba dodat dostatek krve, ale stejně tak vědí, kde je potřeba dodat nějaký ten vtip a jak to provést, aby se divák skutečně zasmál. Ano, některé vtipy jsou hodně kruté, ale to už je o vkusu.

 Zpátky na vrcholu.

Příběh filmu začíná tam, kde předchozí končil, tedy v autě s jediným přeživším, který je napaden velitelem nacistické zombie jednotky. Martin se snaží utéct, ale nemá to jednoduché, a tak hned na začátku musí svést lítý souboj, díky kterému končí v nemocnici, kde začíná jeho noční můra, protože zjišťuje, že mu přišili trochu jinou ruku, než by bylo záhodno. A to ještě neví, že ta ruka má trochu větší sílu, než by si myslel. Díky bohu za to, protože ji Wirkola hned využil k tomu, aby diváky pobavil.

 To byla pořádná rána!

Humor je zde skutečně hodně černý a autoři jsou dost politicky nekorektní, protože smrt dětí je zde celkem standardní. A nejen to! Je neskutečně osvěžující vidět, že jsou tvůrci, kteří se nebojí a kteří tohle všechno dělají jen pro zábavu a uvědomují si, že když udrží určitou úroveň, bude to stále ještě snesitelné a možná i vtipné. „Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý“ si přesně tuhle úroveň udržuje celou dobu a vy před sebou máte akční, vtipnou a pořádně ujetou podívanou.

 Hele, hele, to jsem byl já!

„Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý“ si udržuje dost dobrou úroveň na to, aby byl vhodným nástupcem prvního dílu, osobně ho vidím ještě jako lepší. Je to nadupanější, je tu více postav, více se tu citují jiné filmy, prostě krásné dítě moderní popkultury, navíc v nádherném gore hávu. A aby toho nebylo málo, tak nás tvůrci nešetří ani v závěru a až do konce to do nás perou. Spokojenost, moc velká spokojenost. Takhle to vypadá, když člověk dostane to, co očekává a ještě něco navíc.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy (zombie, komedie)


Přidat komentář