Deranged (1974)

80%
Sem tam člověk narazí na nějaký ten hororový poklad.

Deranged

USA, Kanada, 1974, 82 minut

 

Režie: Jeff Gillen a Alan Ormsby

Scénář: Alan Ormsby

Hrají:

Roberts Blossom (Ezra Cobb)

Cosette Lee (Ma Cobb)

Leslie Carlson (Tom Sims)

Robert Warner (Harlon Kootz)

 

Snímek „Deranged“ je pro mě skutečně nalezeným pokladem. O hororu, o kterém jsem se dověděl poměrně nedávno, jsem nic zásadního nečekal. Přece jenom už má za sebou nějaký ten rok a nejedná se na první pohled o nic oslnivého, ale tohle je natočeno s takovou chutí a tak dobře – i na tehdejší možnosti – že jsem prostě jenom zíral na to, co sleduji. Velmi povedená práce.

 Přivedl si domů holku.

V hlavní roli máme Ezru Cobba (Roberts Blossom), což je ten pán, který tak děsil Kevina v prvním díle „Sám doma“. Ezra miluje svou matku, o kterou se stará, bohužel matka už na tom se zdravím skutečně není dobře a její poslední hodinka právě přichází. Ezra je u toho, když matka zemře a vyslechne si její poslední slova, která jsou směrována proti všem ženám. A Ezra samozřejmě maminku poslechne.

 Dnešní chod je specifický.

Bez matky pořádně neví, co si počít, a tak tápe. A jelikož tápe, dostává se na místa, kam by se normálně nedostal. Třeba k věštkyni/médiu anebo do hospody, kde na něj čeká démon alkoholu. Ale těch svodů je mnohem více, a to především v podobě žen, které jsou nečisté a které mu chtějí nabídnout něco, co by jeho tělo možná chtělo, ale jeho matka by byla rozhodně proti. A jedině jí mohl věřit, ona byla jedinou dobrou ženou.

 Maska z kůže?

Takže Ezrovi nezbývá, než se podřídit mrtvé matce a také skutečnosti, že není zrovna úplně normální. Kromě toho, že bude trochu negramotný, nejspíš panic a také sociálně odloučený, je to celkově nebezpečný člověk, i když se tváří jako celkem neškodný děda. Jenže nikoli napětí, ale spíše brutalita zde dostává pořádné grády a některými scénami skutečně překvapí. Není to něco, co by se snažilo být snuffem, ale jsou zde celkem hnusné, nápadité scény, což je na svou dobu přece jen překvapivé a hlavně dobré.

 Nejlepší chvilky jsou s rodinou.

Film „Deranged“ je koncipován v podstatě jako rekonstrukce života Ezry po smrti jeho matky, celou dobu nám do děje vstupuje redaktor, který dává nějaký komentář, což je podtrhává nepříjemné pocity, jež je možné z tohohle filmu mít. Skutečně na svou dobu, ale i dnes velmi povedený kousek, který dovede člověka minimálně znepokojit. Trikově výborné, i když ta barva krve trochu bolí na oči.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář