Dětská hra (1988)

90%
"Dětská hra" je horor, který mě dokázal pořádně vyděsit, a to ne jen jako dítě.

Dětská hra

Childs Play

USA, 1988, 87 minut

 

Režie: Tom Holland

Scénář: Don Mancini, John Lafia a Tom Holland

Hrají:

Catherine Hicks (Karen Barclay)

Chris Sarandon (Mike Norris)

Alex Vincent (Andy Barclay)

Brad Dourif (Charles Lee Ray / Chucky)

 

Jsou filmy, které se prostě zapsaly do historie hororu, a to se ani nemusí jednat o díla, která jsou obecně uznávána jako skvělé horory. „Dětská hra“ je jeden z takových filmů. V době své premiéry v roce 1988 se jednalo o film, který nebyl nijak zásadně adorován, ale postupně se z něj stala milovaná značka a mnozí hororoví fanoušci na tento horor nedají dopustit. A nejen na tento film, ale i na další, které byly v sérii natočeny později a kterým se na Necronomiconu budu také později věnovat.

Muž a jeho zábava v hračkách.

Nápad, který měl Don Mancini, jenž je scénáristou celé série, není nijak převratný. Jedná se o nápad poměrně jednoduchý, který v té době letěl. Na podobné myšlence stojí i legendární „Gremlins“. Jde o to vzít něco roztomilého a udělat z toho něco děsivého. A pokud ne roztomilého, tak aspoň na první pohled neškodného. V případě snímku „Dětská hra“ se jednalo o pannu na hraní, nebo spíš panáka, který už ale ve svém normálním provedení není nijak příjemný na pohled. To je však také dáno tím, že já mám obecně nepříjemný pocit z těchhle hraček, co vypadají jako děti.

Jsem jenom hodná hračka.

„Dětská hra“ začíná nádherně béčkově. Vrah s tváří Brada Dourifa uniká před policistou, který ho postřelí. Dourif najde úkryt v hračkářství, kde má naposledy vydechnout. Ještě před tím, než se odebere do pekla, však pronese nějakou tajemnou, očividně magickou formuli. Dojde k něčemu temnému, dokonce i počasí se při jeho zaříkávání mění. Zdá se však, že všechno skončilo. Vrah je mrtvý, případ vyřešen. Jenže pak se seznamujeme s malým Andym a jeho touze po nové hračce – hračka se jmenuje Good Guy a chce ji každé dítě. Je to roztomilý kamarád, který říká dokonce tři různé věty, každý kus má své vlastní jméno a když mluví, tak mrká.

Já nic, já muzikant.

Andyho matka hračku za každou cenu sežene a udělá tím největší chybu svého života. Good Guy, kterého dostane od nepříliš důvěryhodného člověka, je totiž jiný, než ti ostatní. Následuje neskutečně děsivý horor, který mě dokázal vystrašit nejen jako dítě, ale i v současné době. Díky tomu, že většinu doby nevíme, co se děje, nás Tom Holland (točil také původní „Noc hrůzy“) překvapuje, když se s Chuckym konečně seznamujeme. Scéna s krbem je neskutečně hrůzostrašná i v současné době, protože – i když film neznáte – víte, že něco strašného musí přijít.

Teď to teprve začne.

„Dětská hra“ ani po letech nic neztratila a jedná se o horor, který ve své době rozhodně nebyl dostatečně doceněn. Ano, je v některých fázích docela klišovitý, někdy jsou herecké výkony takové jalové, ale pořád to nemění nic na tom, že hororová atmosféra je zde neskutečná. Mnozí současní tvůrci by se z tohoto filmu pořád mohli učit. Tohle je film, který by měl být označován jako legenda.

 

Hodnocení: 90 %

Vaše komentáře

ANONYM
Klasika!!! Docela se divím že tento film nebyl zařazen do žebříčku 101. nejlepších hororů.
ANONYM 08.05.2014 18:37:58 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Jsem rád, že to někdo vidí podobně :-)
Martin Štefko 08.05.2014 20:15:48 Reagovat Přidat nový komentář
Kirja
Babicka nasla ve sklepe takovou starou panenku po prababicce. Ma dost desivy oblicej.:D Uz se ji trochu bojim, takze jsem ji dala k mame do loznice, abych ji nemusela mit u sebe:D
Kirja 30.08.2015 09:50:04 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Panenky bych také nemohl mít v pokoji. Ty mě děsí stejně jako klauni.
Martin Štefko 30.08.2015 09:55:54 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi, děti)


Číst komentáře