DMZ: Tělo novináře

75%
Druhý díl komiksu "DMZ" nás zavádí trochu dál v příběhu. Výborně se rozpracovává svět demilitarizované zóny, neútěšný a bez humoru.

 

DMZ: Tělo novináře

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2011, 399 Kč

 

Scénář: Brian Wood

Kresba: Riccardo Burchielli a Brian Wood

 

V komiksové sbírce „DMZ: Válečná zóna“ se nám představil Matty Roth, mladík, co se z něj tak trochu náhodou a nedopatřením stal válečný reportér v demilitarizované zóně, kterou se stal Manhattan, ano, ten Manhattan v New Yorku. Je to místo, kde lidé mají co dělat s tím, aby přežívali, navíc se jim do toho dost vtírají obě znesvářené strany – armáda USA a Svobodné státy. Matty se stal pravidelným reportérem a vlastně i jediným, který skutečně dodává zprávy rovnou z linie, kde se válka prozatím zastavila.

Obálka českého vydání komiksu DMZ: Tělo novináře.

Čím bych charakterizoval celou sérii? Napadlo mě to už při čtení prvního dílu, ale u druhého jsem si to uvědomil naplno. „DMZ“ je série, která v podstatě naprosto postrádá jakýkoli humor. Nejsou zde žádné hlášky, žádné komické situace, všechno je neskutečně vážné, jako kdyby si neměl čtenář ani na chvíli oddechnout a prostě pořád musel přijímat skutečnost, že demilitarizovaná zóna je pořádně drsné místo pro život. Je takovým, ale pořád je zde naděje, radost, láska, ale prostě pro humor není místo.

Ukázka z českého vydání komiksu DMZ: Tělo novináře.

Sbírka „DMZ: Válečná zóna“ se točila hlavně kolem toho, že se nám celé místo představovalo, druhý díl v tomto směru dotahuje sérii k dokonalosti. Poslední sešit této sbírky je přímo zaměřen na to, že je zde uvedeno, jaké jsou kulturní možnosti v DMZ, kde je nějaké občerstvení, představují se celebrity, apod. Je to docela zajímavé pro dokreslení děje, ale na druhou stranu, když si uvědomíte, že to vyšlo jako jeden sešit, který si čtenáři koupili, přijde mi to, jako kdyby byli okradeni o děj. Myslím, že mnohem zajímavější by bylo, kdyby podobné informace o DMZ vycházely v rámci normálních sešitů jako bonusy a ne jako jeden zvláštní díl. Ale budiž.

Ukázka z českého vydání komiksu DMZ: Tělo novináře.

„DMZ: Tělo novináře“ se točí hlavně kolem toho, že novinář, s kterým Matty do demilitarizované zóny cestoval, ve skutečnosti nebyl zabit, ale stále ještě žije a je držen jako rukojmí Svobodnými státy. Matty je zástupci Svobodných států vybrán jako zprostředkovatel výměny. Svobodné státy jsou ochotny uvězněného novináře vyměnit za určité požadavky, které má Matty přednést armádě Spojených států. Matty je několikrát zmlácen, unesen a vydírán, aby se nakonec skutečně stal tím, kdo ovlivňuje situaci a kdo velmi silně zasáhne do děje.

Ukázka z českého vydání komiksu DMZ: Tělo novináře.

Woodův pohled je v tomto případě trochu jednoznačný – armáda Spojených států jsou hajzlové, co jim nedělá problém někoho zabít. Vedle toho vojáci Svobodných států jsou ti praví Američané, s kterými lze soucítit. Není to ale tak úplně jednoznačné, což bude ještě patrnější v dalších dílech série, které ukazují, že ve válce není nikdo hrdina, ale každá strana má své mouchy, které z ní dělají parchanty. Některé události jsou trochu uzpůsobeny ději a zjednodušeny, ale zase to tolik nekazí celý dojem. Z hlediska válečného dramatu jeden z nejlepších komiksů na hodně dlouhou dobu, který má ale ještě lepší momenty v dalších dílech.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář