Dobré mravy (2017)

70%
Brazilský horor, který rozhodně stojí za pozornost.

Dobré mravy

As Boas Maneiras

Brazílie, Francie, Německo, 2017, 135 minut

 

Režie: Marco Dutra, Juliana Rojas

Scénář: Marco Dutra, Juliana Rojas

Hrají:

Isabél Zuaa (Clara)

Marjorie Estiano (Ana)

Miguel Lobo (Joel)

Cida Moreira (Dona Amélia)

 

Horor v brazilské koprodukci, který má v sobě nejen hororové prvky, ale také prvky pohádkové a společenské. Už tohle samo o sobě zní dost zajímavě na to, aby se snímek „Dobré mravy“ ocitl v hledáčku hororových fandů a ti se na něj podívali. Nesmíte se zaleknout dvouhodinové stopáže a skutečnosti, že se tu mluví jazykem, kterému nejspíš nebudete rozumět. Titulky to spraví. Předpokládán, že lesbické téma snad problém není, i když i v naší společnosti se najdou puritáni a homofobové, kteří to odsoudí.

Domácí ultrazvuk.

Líbí se mi však, jak tvůrci homosexuální téma pojali. Není to něco, kolem čeho by se film točil za každou cenu, je to jedno z témat, které se zde objevuje. A je prezentováno citlivě, ale přitom poměrně explicitně, tedy ve smyslu toho, že je zde zobrazován milenecký vztah, který se jeví naprosto přirozený, přitom otevřený a silný. Pak se ale ve druhé polovině filmu do popředí dostává něco jiného, a to proto, že jedna z partnerek je těhotná, což ta druhá dávno věděla. Možná měla slabost na těhulky.

První letmé dotyky.

Ana (Marjorie Estiano) je bohatou ženou, která si může dovolit chůvu, jež se jí bude hodit nejen po porodu, ale ještě v době těhotenství. A tak se do jejího domu dostává Clara (Isabél Zuaa), která se o ni má starat. V podstatě jako holka pro všechno. A nakonec mezi nimi skutečně dojde v podstatě na všechno. Jenže blíží se den porodu. A ten bude pro všechny velmi zlomový. Tady vám dojde, že tenhle snímek je explicitní nejen v nahotě, ale především v brutalitě.

Tohle už letmé není.

Snímek „Dobré mravy“ není vhodné přesně zařazovat, protože by to vedlo k odhalení jednoho zjištění, jež je samotným filmem postupně odkrýváno. Jasně, budete dávno před porodem tušit, co se stane, ale je škoda to prozradit v recenzi. Hororový subžánr je zde ale pojat velmi specificky, nikoli akčně, jak by se dalo čekat, ale jako společenská kritika, což mu docela sluší. Navíc je tenhle aspekt filmu velmi dobře vygradován a ještě ke všemu doplněn i animovanou flashbackovou sekvencí, která sem hezky zapadne.

Hezká městská zástavba.

Brazilsko-francouzsko-německý snímek „Dobré mravy“ má trochu dlouhou stopáž, ale nemyslím si, že by byla zbytečně dlouhá. V první polovině je důležitý vztah dvou žen, ve druhé polovině pak to, co se dělo po porodu a ještě dál. Má to velmi dobré nápady, je to natočeno způsobem, který se k vyprávěnému hodí – přitom pomalé tempo rozhodně nesedne každému – a dovede vás to překvapit. Nevšední zážitek a minimálně v oblasti daného subžánru posun někam lehce jinam. V tom nejlepším smyslu slova.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery, mysteriózní)


Přidat komentář