Doktor Jekyll a pan Hyde (2008)

20%
Adaptace, které se snad podaří co nejdříve zapadnout.

Doktor Jekyll a pan Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Kanada, 2008, 89 minut

 

Režie: Paolo Barzman

Scénář: Paul B. Margolis podle románu Roberta Louise Stevensona

Hrají:

Dougray Scott (Dr. Jekyll / Mr. Hyde)

Krista Bridges (Claire Wheaton)

Tom Skerritt (Gabe Utterson)

Danette Mackay (Mrs. Poole)

 

Myslel jsem, že ten nejhorší film o doktoru Jekyllovi a panu Hydovi bude ten, který byl natočen v roce 2003, ale je vidět, že mám v adaptacích tohoto skvělého románu ještě mezery, protože tady přece jen jsou mnohem horší verze, kterou je třeba ta, jež byla natočena v Kanadě roku 2008 a kterou recenzuji právě v tomto článku. Tohle už nemá s původním románem prostě nic společného. Minimálně v kvalitě.

 Že by doktor Jekyll?

Já netvrdím, že je naprosto nezbytné, aby byla adaptace zasazena do stejného historického prostředí jako knižní verze, ale i díky snímku „Doktor Jekyll a pan Hyde“ z roku 2008 si uvědomíte, že to historické prostředí příběhu sluší mnohem více. Verze 2008 jen ukazuje, že by hlavní postava mohla být jenom feťák, víc by se mu ani dávat nemuselo. Jenže ono se mu víc dalo, tak trochu...

 Že by pan Hyde?

Snímek si skutečně bere z původní knihy to hlavní – existuje látka, která je schopná extrahovat z člověka to zlé, nelidské, ale požití této látky vede pouze k tomu, že se nelidské projeví bez toho, aby byl dotyčný schopný disponovat morálkou, své činy není schopen koordinovat. A tak se může dopustit i vraždy. Tohle je něco, co zná každý. Přesto se film snaží hrát na to, že je velkým tajemstvím, kdo je Jekyll a kdo je Hyde.

 Jak tohle vysvětlí?

Hlavní postavou je doktor Jekyll, který se rozhodne, že si najde právníka, respektive právničku. Té se hned na začátku přizná, že on je pachatelem vražd, jež byly doposud nevyřešené. Úkolem právničky Claire je svést vinu na tajemného pana Edwarda Hyda, který by měl být skutečným pachatelem. Do toho se nám pak odvíjí Jekyllovo vyprávění o tom, co vlastně představoval jeho výzkum.

 Celkem v klidu.

Skoro by se chtělo říct, že je film „Doktor Jekyll a pan Hyde“ nudnou klasikou, ale to není pravda. Ona klasika sama o sobě nudná není a je zajímavá, ale ten film z ní dělá něco naprosto tristního, rádoby z ranku psychologického thrilleru o vraždícím šílenci, ale ve skutečnosti je to jenom nudná televizní podívaná, která v sobě snad nemá jedinou dobrou scénu. Prznění klasiky.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (vědci, vrazi)


Přidat komentář