Dr. Heckyl a pan Hype (1980)

60%
Trochu jinak postavený klasický hororový příběh.

Dr. Heckyl a pan Hype

Dr. Heckyl and Mr. Hype

USA, 1980, 99 minut

 

Režie: Charles B. Griffith

Scénář: Charles B. Griffith

Hrají: Oliver Reed, Sunny Johnson, Maia Danziger

 

Oliver Reed je pro mě jeden z nejzajímavějších britských herců, jací kdy stanuli před kamerami. Hlavně na začátku kariéry dostával docela zajímavé filmy, kde se mohl ukázat, mnohdy jako takový hajzlík nebo rovnou šmejd, ale ono mu to sedělo. Své schopnosti naštěstí mohl předvádět dlouhou dobu, za což jsem rád. „Dr. Heckyl a pan Hype“ nepatří k jeho nejlepším kouskům, ale neurazí.

Pěkný výraz.

Jak už název tohoto amerického snímku napovídá, „Dr. Heckyl a pan Hype“ bude jakousi variací na doktora Jekylla a pana Hydea. Vzhledem k tomu, že už ta anglická jména zavání trochu parodií, nedá se moc pochybovat o tom, jakým směrem se snímek vydal. Ano, tohle je rozhodně hororová komedie a slovo komedie je tu přece jen trochu důležitější než přívlastek hororová.

To jsou ale haksny!

Doktor Heckyl je podiatr, to je doktor, který je zaměřen na diagnózu a léčbu nemocí nohou. U nás to není obor moc rozšířený, zaměřujeme se hlavně na pediatrii obecně. Doktor Heckyl je na první pohled celkem zrůdička, není to pěkný člověk. A tady vidíte, jak tvůrci filmu obrátili celý příběh naruby. Na první pohled je ošklivý Heckyl, i když srdce má dobré, vedle něj vypadá Hype jako krasavec, ale duši má prohnilou.

Možná by pomohla trocha mejkapu.

Oliver Reed zvládá obě role s bravurou, ale co si budeme povídat, více mu sedne ta role hajzla, pana Hypea, který je možná lamačem ženských srdcí, ale také by se celkem rád stal lamačem jejich kostí. Ano, Hype je monstrum v krásném obalu, Heckyl je dobrák v obalu nepěkném. Hezky si to hraje s původním Stevensonovým příběhem, ale sem tam to s humorem chce moc tlačit na pilu.

Má ráda zrůdičky?

Americký snímek „Dr. Heckyl a pan Hype“ je fajn hororovou komedií, která stojí hlavně na hereckých výkonech, kdy ale Oliver Reed v podstatě nemá sobě rovného kolegu. Směle ale film táhne, přičemž sem tam opravdu máte i pocit, že tvůrci nechtěli dělat jen komedii, ale chtěli to trochu více směřovat k tomu hororu. Nepovedlo se to nijak extra, ale snaha se v tomhle případě počítá.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář