Dracula Daria Argenta (2012)

15%
Škoda, že ani takový tvůrce jako Dario Argento nemá trochu víc sebereflexe. Jinak by snímek Dracula ve svém podání nikdy nepustil ven.

 

Dracula Daria Argenta

Dracula

Itálie, Francie, Španělsko, 2012, 110 minut

 

Režie: Dario Argento

Scénář: Dario Argento, Enrique Cerezo, Stefano Piani a Antonio Tentori podle románu Brama Stokera

Hrají:

Asia Argento (Lucy)

Rutger Hauer (Abraham Van Helsing)

Thomas Kretschmann (Dracula)

Marta Gastini (Mina Murray)

 

Dario Argento se na stará kolena rozhodl, že se zařadí mezi ty filmové tvůrce, kteří na svém kontě mají adaptaci legendárního románu Brama Stokera. „Dracula“ už byl zfilmován tolikrát, že je velmi komplikované najít cestu, která by byla jedinečná. Argento se vydal cestou 3D, kterou si stejně na televizi s DVD filmem moc neužijete, i když je místy patrné, že zde skutečně byl záměr oslnit v 3D kině. Především na úvodních titulcích je to patrné. Ne, abych mu nekřivdil, jsou zde i další scény, které se doslova snaží zaútočit na diváka. Jenže význam 3D se neustále přeceňuje.

Aby měl film na co nalákat.

Dario Argento si řekl, že k tomu, aby natočil „Draculu“, mu stačí právě 3D provedení a film hned bude mít o body navíc. Jenže si neuvědomil – pravděpodobně, protože nevím, jak jinak si to vysvětlit –, že „Dracula“ je skutečně notoricky známá látka a že nestačí jen vzít knihu a trochu si ji zjednodušit, poté ji natočit s rozpočtem 5,6 mil. euro a myslet si, že to všechno bude stačit. Vizuálně vypadá mnohem lépe „Bathory“, která – pravda – měla dvojnásobný rozpočet. Jenže právě tohle je problém. „Dracula Daria Argenta“ chtěl hrát na vizuální stránku, ale pokud nedokáže oslnit tou, nedokáže již oslnit vůbec ničím. No, možná ještě Rutgerem Hauerem a krásnou – svým velmi osobitým způsobem – dcerou samotného režiséra Asií Argentou.

Triky nejsou tak dobré, jak tady vypadají.

Dario Argento si vzal předlohu, ale rozhodně nechtěl jít po stopách Fracise Forda Coppoly a nehodlal příběh ztvárnit co nejvěrohodněji. Místo toho se omezil pouze na východní Evropu, kde se většina filmu odehrává. Ano, Mína a Lucy přijíždějí za Jonathanem do Rumunska, aby ho zde doprovázely na jeho obchodní cestě. Právě zde se dějí základní události, které jsou z „Draculy“ známé: smrt Lucy, uvěznění Harkera, setkání Draculy s Mínou. Jenže všechno je to tak... levné.

Nemohu jinak, ale musím se do Argenta obout právě proto, že neměl dostatek financí. Pokud chce natočit takový epický příběh jako „Dracula“, potřebuje peníze. Pokud je nemá, nemůže jít cestou 3D a cestou digitálních efektů, které jsou jednoduše příšerné. Copak by v některých případech nevypadalo lépe, kdyby se použili kaskadéři nebo masky? Tyhle levné počítačové efekty vypadají opravdu špatně. Vlk je jak z kreslené knihy, o lidské postavě ani nemluvě, ta je skutečně hrozná. A neříkejte mi, že by do toho nějaká nahá kaskadérka nešla. Když už mají digitální technologie, mohli by jí pak zakrýt rozkrok, kdyby se náhodou v záběru objevil.

Asia Argento má v sobě něco specifického.

Ale nejsou to jen digitální efekty, které film táhnou dolů. Epický příběh je natočen komorně, ne záměrně, ale proto, že nebylo dost peněz. Převládají interiérové scény, exteriérové scény jsou nepříjemně vyprázdněné. Klasické Argentovy filmy tak vyznívají mnohem epičtěji. Jenže to kazí i příběh. Jsou zde scény na efekt (odhalené ženy, které se jen předvádí, zpomalené záběry, rychlý střih, aby nebylo vidět, jak nebyli tvůrci schopni natočit náročnější scénu – a kudlanka nábožná??? Opravdu?!), pak jsou zde scény pro příběh naprosto zbytečné a ani nejsou efektivní. Ten základní koncept se tam někde ztrácí, stejně jako se ztrácí Dracula jako symbol, ať už nesmrtelnosti, rozervanosti nebo sebedestrukce.

Rutger Hauer se v žádném případě neztratí.

„Dracula Daria Argenta“ je jednou z nejzbytečnějších adaptací této klasiky, jakou jsem kdy viděl. Opravdu mě mrzí, že to musím říct, protože Argenta jsem vždycky uznával. Jenže on už ztratil cit pro správný moment, cit pro dobrý příběh. Vrší na sebe scény, aby se neřeklo, jejich návaznost je podivná, střídání atmosféry je naprosto nekoordinované. Nebudete se bát a nebudete o tom přemýšlet. Takový film je prostě k ničemu. O to více mě to pak mrzí kvůli Rutgeru Hauerovi, který si lepší filmy zaslouží.

Hororové filmy (upíři, gore, příšery, béčka, zvířata)


Přidat komentář