Dracula Has Risen from the Grave (1968)

50%
Dracula zase povstává ze svého vlastního hrobu.

Dracula Has Risen from the Grave

Velká Británie, 1968, 92 minut

 

Režie: Freddie Francis

Scénář: Anthony Hinds a Bram Stoker

Hrají:

Christopher Lee (Dracula)

Rupert Davies (Monsignor)

Veronica Carlson (Maria)

Barbara Ewing (Zena)

 

Zase nám to začíná tak nějak tradičně bez Draculy, což je nakonec docela dobře. Ne že by to měl Dracula zkazit, ale přece jen je dobré, když se nejprve jede na to, že tu není, že ten děs je jen utkvělý v lidských myslích. A pak se Dracula objeví. Opět je nutné, aby oživnul a rozséval zlo kolem sebe. Tentokrát je ta cesta k obživnutí hraběte docela dlouhá a trvá celých prvních dvacet minut filmu „Dracula Has Risen from the Grave“.

 Krvavý zvoník.

Dracula se objevuje tedy po dvaceti minutách a jeho odraz je vidět ve vodní hladině. To je přece jen trochu zklamání, pokud jste zvyklí na to, že se upíří odraz jen tak nevidí. Tohle mě, přiznám se, docela zarazilo, ale tak je to jen takový detail, který není v rozporu s tím, jak celkově rozsáhlá je upíří mytologie a vlastně i mytologie samotného Draculy. Alespoň to oživení je takové celkem dobře provedené.

 To jsou panoramata.

Spočívá v tom, že dvě postavy jsou nalákány na Draculův hrad, kde on v klidu spočívá. Je to spojeno s tím, že mírně zaostalý zvoník našel mrtvou dívku ve zvonici. Příchozí Monsignor se rozhodne na hrad vydat, aby zjistil, co se děje a že všechny legendy jsou pověry. Jenže pak dojde k náhodnému rozlití krve rovnou na Draculova mrtvá ústa a hrabě se znovu dostává mezi živé.

 I vy lichotníku!

Díky Monsignorovi a jeho setkání s Draculou se pak vliv hraběte dostává zpátky hlouběji a hlouběji do městečka. Draculovou nadějí je získat krásné dívky, jak už to tak bývá, jako své obětiny, kterým se může zakousnout do jejich spanilého krčku. Máme tu pak jednu mladou blondýnku, na kterou bude mít primárně spadeno, a jejího milého, který je – k neuvěření! – ateista, což jsou hlavní postavy filmu. Nic výjimečného.

 A zase ten Dracula.

Snímek „Dracula Has Risen from the Grave“ si pak jeden v celkem standardních vyjetých kolejích a ničím nepřekvapí, snad jen těmi celkem častými detailními záběry. Není to nic proti ničemu, nepříliš hororové, ale se snahou přivést na svět horor, který bude vypadat historicky, bude dál s postavou, která je oblíbená, ale nebude zde docházet k nějakému budování mytologie, na to snímek nemá a ani se o to nesnaží.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář