Draug (2018)

30%
Trocha švédského, navíc historického pobíhání po lesích.

Draug

Švédsko, 2018, 87 minut

 

Režie: Karin Engman, Klas Persson

Scénář: Klas Persson

Hrají:

Elna Karlsson (Nanna)

Thomas Hedengran (Kettil)

Ralf Beck (Hakon)

Nina Filimoshkina (Deja)

 

Když máte partu kamarádů, s kterou sem tam pořádáte nějaký ten LARP, a zároveň někdo z vás, možná ne všichni, má rád horor, není nic jednoduššího než se rozhodnou natočit film, de využijete svoje LARPové zkušenosti a do toho přidáte i nějakého toho démona, aby to bylo jako celé nejen historicky zajímavé, ale třeba i akčně napínavé. No, nevyšlo pořádně ani jedno.

Radši se nekouká.

On to totiž LARP není, tedy myslím si, že neměl být, ale měl to být prostě historický horor, navíc natočený ve Švédsku, takže jako evropský. A nejen to, jak jsem psal, jedná se o snímek historický, takže jsme v 11. století, kde se skupina obyvatel vydává na misi, která by měla být záchranná, protože v místním lese, kde skoro nic nežije, se jim ztratil jeden přátelský misionář.

V lese je nebezpečno.

I když to ze začátku vypadá jako špatný dokument o tom, jak se před tisíci lety žilo ve švédských lesích, tak nakonec se ukáže, že by tohle jako mohl být hororový survival o tom, že v lese čeká něco mnohem horšího než je samice divokého prasete, která má mladé a udělá všechno pro to, aby je ochránila. Vypadá to, že v tomhle lese bude nějaké zlo. A lidé budou umírat.

Že by společná sauna?

A lidé umírají, zlo je skutečně zlé, skoro i tak vypadá, ale že by vás tahle ukázka amatérského hororu nějak vytrhla, to se rozhodně říct nedá. Prostě se připravte na to, že budete sledovat ne až tak zajímavou skupinu neherců, kteří se kvůli koupání i svléknou, ale ani tak neuvidíte nic moc zajímavého. Pak teda jde chvíli i o život, ale vy si budete říkat, jestli není zajímavější sledovat, zda se na nějakém záběru náhodou neobjeví nějaké lesní zvíře.

To si jen tak zdřímnout.

Švédský horor „Draug“ dokazuje hlavně to, že internet a globalizace dávají možnost „vyniknout“ anebo se „zviditelnit“ i takovým tvůrcům, kteří by jinak těžko překročili hranice svojí domoviny. Dívat se na film dá, že by vás vyloženě otravoval, to se říct nedá, ale na druhou stranu se ani nedá říct, že by se jednalo o něco, co byste si chtěli kdoví jak dlouho pamatovat.

 

Hodnocení: 30 %

 

Hororové filmy (duchové, survival)


Přidat komentář