Dvojnásobné nebezpečí (1983)

60%
S minulostí je prostě těžké se vypořádat.

Dvojnásobné nebezpečí

Olivia

USA, Západní Německo, 1983, 85 minut

 

Režie: Ulli Lommel

Scénář: Ulli Lommel, John P. Marsh, Ron Norman

Hrají: Suzanna Love, Robert Walker Jr., Jeff Winchester

 

Mám v poslední době docela štěstí na filmy, kde je mladá dívka vinou určitého traumatu nebo psychické poruchy, v pozdějším věku výrazněna ovlivněna a nechová se tak, jak by se od slušné ženy očekávalo. Tím prvním filmem, který jsem nedávno viděl, byl snímek „Julie Darling“, který byl o jedné holce, co si vypěstovala sakra silný Elektřin komplex a toužila po incestu.

Jedna holka.

Tím druhým filmem je pak celkem logicky „Dvojnásobné nebezpečí“, které má v původním názvu jen jméno „Olivia“. A Olivia je celkem logicky hlavní postava tohoto filmu. Ve věku pěti let, kde se s Olivií poznáváme prvně, si ji zahrála Amy Robinson (byl to její jediný zářez), jako dospělou ji pak ztvárnila krásná Suzanna Love, která se objevovala ve filmech hlavně v 80. letech, ale ani ona moc neprorazila.

Druhá holka.

Ve filmu „Dvojnásobné nebezpečí“ toho z ní ale uvidíme dost, protože tohle je kousek, který se rozhodně nahoty nebojí, i když to zpočátku vypadá, že ňadra a tak zde budou jen zakrytá, případně je kamera bude zabírat tak, aby nic vidět nebylo. Ale ona je podstatou filmu intimní blízkost, protože z ní vlastně vyvstává to, jakou nakonec Olivie jako postava v dospělosti je, jak se chová.

Tu byste chtěli potkat na dovolené.

Tou událostí, která naplno ovlivnila její život, byla skutečnost, že šmírovala matku, která měla na pokoji zákazníka. Matka byla totiž kurva, to jako prostitutka. A tenhle zákazník se rád nechal ponižovat, svázal se a chtěl, aby na něj ona byla hnusná. Jenže to nějak nedopadlo a matka to nakonec schytala. A milá Olivie vše sledovala v přímém přenosu, ani nedutala. Jasně, že se její touhy musely vyvíjet hodně pokřiveně.

Aby ale brzo neumřela.

Americko-německý snímek „Dvojnásobné nebezpečí“ je sice prezentován jako horor, ale spíše je to psychologické drama, které hraje na to, že dítě utrpí v dětství určité trauma, které si s sebou nese a ovlivňuje to jeho život. Popravdě, tohle je ve filmu podáno docela dobře a je jasné, že to bude mít tragické následky. Teď je jen otázka pro koho. Ve filmu „Dvojnásobné nebezpečí“ tohle podání funguje.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentář