Eat the Dead (grafická novela)

45%
S komiksem se člověk často podívá na zajímavá místa. Tím dnešním je Indie a jedna legenda o lidech, kteří jedí lidské maso, aby dokázali přežít.

 

Eat the Dead

Vydalo nakladatelství Virgin Comics, grafická novela, 2007

 

Scénář: Siddharth Kotian

Kresba: Siddharth Kotian

 

Dnes opět pokračuji v tom, že se vám snažím představit hororové komiksy, které vyšly ve Spojených státech, ale k nám se nedostanou. Je to prostě tím, že náš trh je příliš omezený, ale také tím, že kvalita těch komiksů není vždy vysoká. Navíc, kdo by si kupoval něco, o čem nic neví, a nezná ani autora. Těch potenciálních kupujících je strašně málo, a tak můžeme být rádi, že aspoň venku vychází něco, co by nás mohlo zajímat. Jako správný komiksový fanatik se snažím vychytávat skutečně chuťovky.

Ukázková strana komiksové novely Eat the Dead.

„Eat the Dead“ je jedním z těch komiksů, o kterých se jinak skutečně vůbec nedovíte. Pokud už se k nim dostanete, nečekejte, že to bude něco o zombie, protože tohle rozhodně není zombie příběh. Je to příběh čerpajicí z mytologie, která ani nám není zrovna dvakrát blízká. Už podle jména autora by jednoho napadlo, kde se bude „Eat the Dead“ odehrávat. Ano, děj se odehrává v Indii, i když podle Kotianovy kresby byste nepoznali, že jsou v hlavní roli Indové. Někteří jsou. S barvami mu to moc nefunguje.

Ukázková strana komiksové novely Eat the Dead.

Kresba vůbec je taková... nejistá. Lidské rysy zde jsou hodně zjednodušené, a tak musel Kotian přistoupit k tomu, že každou postavu výrazně odlišil, aby se nepletly. Ne že by se to dvakrát povedlo, protože někdy přece jen splývají. V některých panelech pak postavy vystupují do popředí jako v animovaných filmech, kdy pozadí je jenom rozmazané cosi. Všechny panely mají ale společné jedno. Studené barvy, kde převládá černá. Pro vytvoření atmosféry poměrně dobré, ale nastává zde určitá jednotvárnost, která se vleče až do úplného konce.

Ukázková strana komiksové novely Eat the Dead.

Příběh je o tom, že se kdesi v indických lesích sejde za podivných okolností pět osob. Podle všeho tomu chtěl osud, aby se právě těchto pět lidí setkalo, protože už k tomu v minulosti došlo. Mají být inkarnací jiných pěti lidí z minulosti, kteří už měli co dočinění s démony, jež se procházejí po lesích. Představuje se nám tajemný národ lidí Aghori, kteří studovali všechno živé, ale pak narazili na něco, co není z tohoto světa. Právě na démony. S démony se musí pětice utkat a musí přežít. Ale přežít se dá jen v jediném případě – pokud začnou jíst mrtvé lidi.

Ukázková strana komiksové novely Eat the Dead.

Právě mytologie je tím, co dává příběhu něco zajímavého, něco navíc. Na autorovi je vidět, že se docela rád vykecává a že by mu psaná forma seděla možná víc. Na některých stranách je víc textu než grafiky, ale to samozřejmě ke komiksu patří, nikde není jasně dáno, jaký by měl být poměr textu a kresby, jen by měl člověk ještě poznat rozdíl mezi komiksem a ilustrovanou knihou. V tomhle případě se určitě jedná o komiks, ale jeho kresba není nic, co vás vytrhne, stejně tak ani příběh není něco, co by s člověkem zamávalo. Za přečtení to ale stojí, ale komiks z Indie bych si asi představoval více... indický.

 

Hodnocení: 45%

Hororové knihy (příšery, komedie)


Přidat komentář