Eyes

80%
Klony "Slendera" a "Amnesie" jsou dnes jedním z nejprogresivnějším žánrů nezávislé herní produkce. Tato vlna zájmu určitě zase časem opadne, ale prozatím se můžeme těšit z kvalitních malých projektů, například "Eyes".

Eyes

Vydala Paulina Pabis v roce 2013

 

Co je pro takovou hru třeba? Strašidelné místo, úkol a nebezpečí. Základní formule atmosférických duchařských adventur se drží i "Eyes". Hrdina ve světle baterky zkoumá starý dům a hledá pytlíky s penězi. Dokud jich nenajde a nesesbírá celkem dvacet, nemůže odejít.

 

Úvodní zprávy od komplice.

 

Budova má několik podlaží, chodby se stereotypními řadami dveří a za nimi místnosti, při jejichž navrhování se nechala autorka trochu unést a sestavila halucinogenní směsku různých stylů. Některé vypadají jako zámecké síně s cihlovými stěnami a obrovskými lustry (které pěkně řinčí, když se najednou začnou houpat) a jiné jsou prostě skladištěm se strohými betonovými zdmi. Všechny navštívené pokoje se zaznamenávají na mapu, která může našemu zloději zachránit život. Neboť něco se plíží setmělými chodbami...

 

Už jen devatenáct dalších...

 

Za každou cenu je třeba zabránit přímé konfrontaci a k tomu slouží dvě taktiky - utíkat o život nebo se bleskurychle někam schovat. Před přízrakem varují zvuky ("Eyes" nemají soundtrack, o to víc vyniknou audio efekty) a také rudě svítící nápis RUN na spodní straně obrazovky. Tato výzva k útěku ale znamená, že nepřítel je už hodně blízko a bez problémů zpanikaříte tak, že mu vběhnete přímo do náruče (kdyby nějakou měl). Neustálé napětí mezi nutkáním zmizet a utíkat, když se blíží nebezpečí, a rozvážně a systematicky procházet chodbami, funguje coby elektrický výboj, který nenechá člověka u počítače v klidu sedět. Připočtěte si k tomu náhlé zvuky, třeba úder hromu venku nebo hvízdání větru v chodbách, a tradiční duchařské kousky, tedy předměty, které kašlou na fyzikální zákony o kinetické energii. Ovšem vrchol hry nadchází, když se konečně tváří v tvář setkáte s přízrakem, který vám utne tipec a vrátí zase na začátek.

 

Symbol oka na zdi spouští schopnost, která se dá použít hned, nebo si ji můžete pošetřit pro případ nouze.

 

První pokus je třeba brát jako šanci zorientovat se a zjistit, o co tu vlastně jde. Hledání váčků s penězi sice probíhá stále ve stejném domě, ale rozmístění předmětů se pokaždé mění, stejně proměnlivý je pohyb nepřátelského stvoření po domě.

 

Pokud jste dočetli až sem, tak možná pořád bádáte nad tím, proč se hra jmenuje "Eyes" (tedy "oči"). Název se inspiroval drobnou vychytávkou, která hernímu zážitku dodává ještě další rozměr. Na stěnách domu se na několika místech objevuje nakreslený symbol oka. Pokud na něj kliknete, získáte schopnost vidět na pár vteřin očima nepřítele (podobná věc se objevila např. ve hře "Siren"). S trochou taktiky ji lze využít jako prospěšný nástroj, jak se vyhnout předčasnému konci a zvládnout úkol, který není vůbec snadný.

 

Vcelku realistická podoba mapky, kterou byste si kreslili roztřesenou rukou schovaní někde v kumbále mezi odpadky a smetáky.

 

"Eyes" od Pauliny Pabis si můžete stáhnout zdarma na stránkách hry (http://eyesthehorrorgame.com/). Vybírat lze z variant pro PC, pro online hraní a nově je k dispozici upravená verze pro iPhony a iPady.

Hororové hry (duchové, survival)


Přidat komentář