Fanatic (1965)

70%
Tahle fanatická paní jí hodně znepříjemní život.

Fanatic

Velká Británie, 1965, 97 minut

 

Režie: Silvio Narizzano

Scénář: Richard Matheson a Anne Blaisdell

Hrají:

Tallulah Bankhead (Trefoile)

Stefanie Powers (Patricia Carroll)

Peter Vaughan (Harry)

Maurice Kaufmann (Alan Glentower)

 

Britské horory z 60. let rozhodně stojí za zhlédnutí. Jedná se o filmy, kde tvůrcům skutečně šlo o to, aby vzbuzovali hororovou atmosféru, snažili se vyděsit a celkově na diváka zapůsobit tak, jak by horor měl působit. A tak jsem se na snímek „Fanatic“, který je uváděný také možná pod známějším titulem „Die! Die! My Darling!“ docela těšil a doufal, že to opět bude ona strašidelná, až gotická podívaná.

 Je to prostě fanatik.

Příběh začíná... No, začíná divně. Patricia se rozhodne navštívit matku svého předposledního partnera, který bohužel zahynul. Ona s jeho matkou nemluvila, a tak by tak nějak chtěla srovnat skóre, nebo jak to říct, aby se mohla naplno pustit do nového vztahu – je totiž zasnoubená s Alanem, který tak nějak nedovede pochopit, že Patricia musí vidět starou paní, do které jemu nic není.

 Nevinnost nepomáhá.

Patricia jede a zdvořilostní návštěva se relativně rychle mění v něco trochu jiného, v něco hrůzostrašného, co ale neútočí přímo. Přikrádá se to a terorizuje to pozvolna, nejprve jen řečmi a později komplexnějším nátlakem. Stará paní se na první pohled zdá jen trochu fanatická ve své víře, staromódní, dalo by se říct, ale ono se ukáže, že ve skutečnosti je mnohem šílenější, než by se zdálo.

 Ta mladá léta!

Patricia je navíc na všechno sama. Alan s ní nechce návštěvu podstupovat, ani k tomu nemá moc dobrý důvod. A ona by návštěva možná ani neprobíhala tak tragicky, kdyby Patricia v hysterické chvíli neřekla něco, co by nikdo neměl říkat. Ve filmu je relativně velmi málo explicitnosti, i když krev úplně nechybí, ale právě v tom je jeho krása, protože působí především atmosférou a výbornými hereckými výkony.

 Paní vypadá nebezpečně.

„Fanatic“ je dalším dobrým kouskem, který byl ve Velké Británii natočen a jen ukazuje, že jít cestou napětí a atmosféry, je skutečně možné a že i po padesáti letech je to film, který vás bude znepokojovat. Ten závěr by se dal možná zvládnout lépe, ale i zde jsou režisérsky skutečně velmi dobře provedené momenty, které vám dokáží, že tohle je prostě něco, co je dobré.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (mučení)


Přidat komentář