Fear in the Night (1972)

70%
Povedený thriller od studia Hammer s Peterem Cushingem a Joan Collins.

Fear in the Night

Velká Británie, 1972, 94 minut

 

Režie: Jimmy Sangster

Scénář: Jimmy Sangster a Michael Syson

Hrají:

Judy Geeson (Peggy Heller)

Joan Collins (Molly Carmichael)

Ralph Bates (Robert Heller)

Peter Cushing (Michael Carmichael)

 

Skoro je mi líto, že jsem se nejprve dostal ke studiu Hammer přes jeho monster snímky, protože se ukazuje, že o něco zajímavější jsou hororové thrillery, které toto studio natočilo. Jasně, třeba ve snímku „Fear in the Night“ je patrný vliv italské hororové tvorby, ale Hammer si udržuje svou zvláštní poetiku, nejde do krvava a zrovna u takového thrilleru, téměř gialla, si udržuje onu krásnou gotickou atmosféru.

 Joan to má v očích.

Peggy (Judy Geeson) je mladá žena, která měla v minulosti trochu problémy, především psychického charakteru, ale její manželství a přestěhování se za manželem do chlapecké školy, kde on učí, by měly její situaci vyřešit. Je v klidu, je v pohodě, alespoň do chvíle, než se objeví kdosi, kdo ji chce zabít. Jednoruký muž, který ji přivede do bezvědomí a pak zmizí. Peggy samozřejmě nikdo nevěří.

 Chudák, nemá to lehké...

Je docela zajímavé, jak se tvůrci vykašlali na to, že se jedná o školu. Prostředí nechávají rezonovat pouze v malých místnostech a kancelářích, následně se raději přesunou na venkov, kde je těch postav ještě míň. Jasně, ten minimalismus bude dán nejspíš snahou snížit náklady, ale podle mě to má přínosný efekt pro atmosféru, kde celou dobu máte pocit, toho, že jsou postavy odcizené.

 Vlastní manžel jí drží.

V ději jsou důležité vlastně jen čtyři postavy – Peggy a její manžel Robert (Ralph Bates) a ředitel školy Michael Carmichael (Peter Cushing) a jeho žena Molly (Joan Collins). Na první pohled je vidět, že obsazení rozhodně není špatné a Geeson je skvělá, ale naprosto úchvatný je Peter Cushing, který je ve své roli až neskutečně démonický a scéna s popraskanými brýlemi je i v dnešní době úchvatná.

 Prostě dokonalá myšlenka i záběr.

Snímek „Fear in the Night“ trochu trpí svým pomalým tempem a skutečností, že děj vlastně není až tak překvapivý, jak by se zdálo, ale i přes pomalé tempo je zde výborně budována atmosféra, která je založena hlavně na skvělých hereckých výkonech. Nemůžu si pomoct, ale studio Hammer tyhle thrillery prostě umělo a myslím, že jsou neprávem opomíjeny oproti ostatní hororové tvorbě tohoto legendárního britského studia.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář