Gojira-Minira-Gabara: Oru kaiju daishingeki

50%
Tohle je návrat ke staršímu kusu, kde se utkají monstra ve verzi pro děti.

Gojira-Minira-Gabara: Oru kaijû daishingeki

Japonsko, 1969, 69 minut

 

Režie: Ishirô Honda

Scénář: Shin'ichi Sekizawa

Hrají:

Tomonori Yazaki (Ichirô Miki)

Hideyo Amamoto (Shinpei Inami)

Sachio Sakai (Senbayashi)

Kazuo Suzuki (Okuda)

 

Snažím se na Horor Webu představit celou sérii filmů o Gojiře, ale nějak se mi podařilo, že jsem vynechal tenhle příběh, který je v celé chronologii desátý a který má celkem zajímavý podtitul, který byl zvolen pro mezinárodní distribuci. Ten podtitul je „All Monsters Attack“, což v sobě zahrnuje příslib toho, že se objeví opravdu hodně monster. Jenže Shin'ichi Sekizawa napsal scénář, který je sice kaiju filmem, ale v tomhle případě filmem skutečně rodinným.

 Pomůžou si navzájem?

„Gojira-Minira-Gabara: Oru kaijû daishingeki“ je snímek v hlavní roli s dětským hrdinou, který má takový standardně smutný život. Je to milý kluk, který je ale šikanovaný a navíc se o něj rodiče moc nestarají, protože na něj nemají čas. A tak utíká do fantazie, a to rovnou na ostrov monster. Tam tráví dost času a poznává se s Minirou, která se stane jeho průvodcem a také do jisté míry učitelem a inspirací.

 Gojira malého ochrání.

Minira má totiž podobný problém jako chlapec Ichiro. I na ostrově monster je příšera, která Miniru šikanuje. Tou příšerou je Gabara, která je v originálním názvu japonského filmu. Je to takový více ochlupený ještěr, který je prostě jen zlou postavičkou, jenž má být zvířecím zosobněním Ichirova světa. Minira se musí vypořádat s Gabarou, stejně jako se Ichiro musí vypořádat se svými problémy.

 Správná dvojka.

Společně se jim to pak povede, ale Ichirô musí čelit ještě dalšímu problému. Jak se potuluje, tak se dostane do továrny, kde najde řidičský průkaz nějakého muže. Velmi brzy zjistí, že tím mužem je jeden z bankovních lupičů. Ti se dostanou Ichirovi na stopu a unesou ho. Chlapec ale má přátele, alespoň ve své hlavě, kteří mu dokáží pomoct. Dovede se ale nakonec postavit i těm, co ho šikanují?

 Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte.

„Gojira-Minira-Gabara: Oru kaijû daishingeki“ je skutečně rodinný film, kde jsou příšery použity spíš okrajově a z celkové stopáže zabírají minimum času. Ani ty souboje nejsou nějak zdlouhavé a je jich minimum. Ale tak to je jednoduše dáno tím, že tohle má oproti ostatním kaiju filmům jinou strukturu a monstra jsou jen doplňkem, pozadím pro to, aby v sobě jeden malý chlapec našel dost síly a postavil se svým vlastním příšerám.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, béčka, děti)


Přidat komentář