Gojira tai Megaro (1973)

75%
Jun Fukuda pokračuje ve skvělém tažení a představuje další výborný kaiju film.

Gojira tai Megaro

Japonsko, 1973, 82 minut

 

Režie: Jun Fukuda

Scénář: Jun Fukuda, Takeshi Kimura a Shin'ichi Sekizawa

Hrají:

Katsuhiko Sasaki (Goro Ibuki)

Hiroyuki Kawase (Rokuro Ibuki)

Yutaka Hayashi (Hiroshi Jinkawa)

Robert Dunham (Antonio ze Seatopie)

 

Jun Fukuda rozhodně patří k těm lidem, jejichž tvorba povznesla žánr kaiju snímků, bohužel v době, kdy docházelo k jejich postupnému útlumu. Naštěstí nikdy nedošlo k tomu, že by kaiju úplně vymizely. V poslední době díky digitálním technologiím dostávají navíc novou možnost, jak zazářit, což se projevuje i v americké produkci snímky „Pacific Rim“ a „Godzilla“, kdy první je jen přehlídkou triků, druhý už se vrací k tomu, jak by měl kaiju film vypadat. V jeho případě americká produkce tolik nevadila.

 Pěkně zamávejte, kluci!

„Gojira tai Megaro“ je snímek, který začíná naprosto nevinně. Trojice mužů, respektive dva dospělí muži a jeden chlapec, relaxují u jezera. Chlapec blbne na extravagantním šlapadle, chlapi sedí na pláži a baví se a hlídají. V tom se začne země třást a voda vířit. Starší se snaží chlapce zachránit a právě hned na začátku Fukuda ukazuje svou silnou stránku – jsou to akční scény, které mu prostě jdou a na které se velmi dobře dívá. To se projevilo také u jeho starších filmů.

 Zadržet diverzanta na motorce.

Chlapec je zachráněn a všichni tři pak stojí na břehu jezera, které se bleskurychle vysušilo. Netuší, co se stalo, ale ještě chvíli bude trvat, než dojde na monstra. V hlavní roli je tahle trojice vynálezců, kteří mají ve svém architektonicky zajímavém domě kromě nečekané návštěvy dvou nebezpečných agentů také něco, po čem tihle šmejdi jsou. Šmejdi jsou z říše Seatopia a snaží se získat robota jménem Jet Jaguar, který se stává jednou z hlavních postav soubojů. Do těch se samozřejmě zapojuje i Gojira, a to proto, aby byl ze světa sprovozen Megaro.

 Jet Jaguar v celé své kráse.

Megaro nebo také Megalon, jak se uvádí v mezinárodní distribuci, je monstrum, které bylo vyvoláno právě císařem říše Seatopia, aby se pomstil všem lidem za to, že zkoušeli jaderné hlavice v blízkosti tajemné říše. Megaro je monstrum, které vypadá jako obrovský brouk a očividně se musí jednat o monstrum silné, protože Gojira se musí spojit s Jet Jaguarem, aby ho společně porazili.

 Plecháč ze země Oz.

„Gojira tai Megaro“ je snímek, který se snaží o to, aby měl příběh, aby nenudil, aby neměl hluchá místa. To znamená, že pořád jede, pořád se něco děje a nijak se zdlouhavě nevysvětluje. V tomhle směru jsou pro mě obecně Fukudovy filmy přínosné, ale on se chlapec snaží i o to, aby triková stránka nevypadala nijak zle. V konečné důsledku je to další nadprůměrná kaiju podívaná.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář