Grady Hendrix: Horrorstör

55%
Když se moc dlouho koukáte do katalogu IKEA a pak vás napadne, jak by to vypadalo jako horor.

Grady Hendrix: Horrorstör

Horrorstör

Vydalo nakladatelství Plus, 2014, 299 Kč

 

Když se na knihu „Horrorstör“ podíváte, je to jedna z těch, které vás na první pohled zaujmou. A jedno, jestli jste fanoušek hororu, nebo ne, protože tohle je obálka, která prostě upoutá. Hlavně proto, že si řeknete, proč mají mezi knihami i katalog z obchodního domu IKEA. Jenže pak se na knihu podíváte trochu blíže, přečtete si anotaci a zjistíte, že tohle vůbec není katalog IKEA, tohle je hororový román amerického autora, který se jako katalog tváří.

Obálka knihy.

Celá tahle podobnost s řetězcem IKEA je naprosto záměrná. Je to totiž hlavní nápad, na níž je vystavěn celý příběh. Ten se odehrává v obchodním domě, který jakoby tomu celosvětově známému z oka vypadl. Autor dokonce snad už v první kapitole uvede, že Orsk je jen horší kopií značky IKEA. A proč ne, je to výborný nápad, stejně jako některé stránky na začátku a na konci knihy které jsou opravdu navrženy tak, aby připomínaly katalog. Má to vtip, má to nápad a funguje to.

Grad Hendrix.

Po prvních slovech jsem si myslel, že to bude zombie příběh, ale to jsem se unáhlil, tohle je kniha, která se točí kolem něčeho jiného. Prvních plus minus sto stránek je vlastně o tom, jak zaměstnanci v obchodním fungují, představuje se zhruba pět hlavních postav, i jejich radosti, ale spíše strasti, aby nakonec došlo k tomu, že tři z nich zůstanou v noci na speciální směně, aby zjistili, co se v domě děje, protože to vypadá, že je tam podivná aktivita. Prostě se to musí prošetřit, protože přijde kontrola.

Celá obálka knihy.

Kniha „Horrorstör“ hodně staví na tom, jak je Orsk popisován jako IKEA, takže je tu prostor pro kritiku podobných řetězců, což je docela fajn. Ale na tom nejde vystavět celý román, což se také v průběhu děje potvrdilo. „Horrorstör“ má dobrý začátek, baví, ale pak mu dochází dech, protože se nestává ničím víc než jen hororovou rutinou. Grady Hendrix nepíše špatně, kniha je čtivá, i proto, že je krátká, ale ve druhé polovině už je ta rutina patrná, narušuje ji jen vyšší forma násilí – občas – a především parádní úvody kapitol, které gradují snad lépe než děj samotný.

Náhled do anglického vydání.

Kniha „Horrorstör“ má skvělý nápad, který je ale vytěžen poměrně brzy a autor následně nemá, co více předvést. A možná je trochu škoda, že dost z děje je vyzrazeno zadní obálkou, i když je v kontrastu s přední skvěle koncipována. Finále knihy už je příliš jednoduchá rutina, kdy autorovi došlo, že už má dost normostran na to, aby to mohl uzavřít, a tak knihu prostě ukončil, protože věděl, že tohle se bude prodávat samo. U nás tedy i v Levných knihách, ale nevadí. Kniha splňuje žánrová kritéria, ale je tak na jedno přečtení a je možné, že vás ten super nápad přestane po chvíli bavit. A taky by nějaký autor mohl napsat hrdinku, která nebude nesnesitelná.

 

Hodnocení: 55 %

 

Hororové knihy (duchové)


Přidat komentář