Graham Masterton: Bílé kosti

80%
Graham Masterton se u nás po nějaké době představuje svou aktuální sérií o Katie Maguire.

Graham Masterton: Bílé kosti

White Bones

Vydalo nakladatelství Host, 2014, 329 Kč

 

Tvrdit, že od Grahama Mastertona v České republice nic nevyšlo, by byla lež, ale přece jen, vzhledem k tomu, že je to autor, který má na svém kontě desítky a desítky knih, vyšel u nás skutečně jen malý zlomek toho, co vytvořil, a to spíše v žánru erotických průvodců, což je další jeho tvůrčí činnost. Graham Masterton dlouhá léta pracoval jako sloupkař, který se věnoval právě sexuálnímu poradenství. Tohle je mimochodem na jeho knihách docela znát a většinou to není prvoplánové.

 Obálka českého vydání.

Nakladatelství Host se rozhodlo, že se pustí do vydávání Grahama trochu ve větším a nebude se soustředit na jeho poradenskou a erotickou tvorbu, ale zaměří se na horor a thriller, který má v autorově tvorbě nezastupitelné místo. Ono by se dalo o knize „Bílé kosti“ mluvit jako o thrilleru, jako o detektivce a také jako o hororu. Všechny tři žánry na tuto knihu sedí, protože všechny tři mají v knize nezastupitelné místo.

 Obálka anglického vydání.

Kniha má zápletku, která je detektivní. Sledujete Katie Maguire, policejní poručici, která pracuje v irském Corku a má za úkol vyšetřit, kdo může za to, že se na farmě nedaleko Corku našly kosti, které mají očividně již nějaký ten rok za sebou. Je tomu osmdesát let, co je kdosi zahrabal, ale následky jdou až do současnosti – vypadá to, že někdo chce vraždy způsobem, kdy se maso odděluje zaživa od kostí, zopakovat. Dochází tak k pátrání, které by mělo mít za následek úspěšné dopadení vraha nebo vrahů.

 

Jenže cesta není jednoduchá. Detektivka se místy mění ve skutečně napínavý thriller, protože Masterton neřeší jen hlavní případ, al i další případy a také soukromé životy postav, hlavně tedy život Katie, který se v thriller postupně mění. A pak jsou zde skutečně hnusné kapitoly, které jsou jednoduše hororové, kapitoly, kde je až příliš dobře popisováno, co vrah dělá s oběťmi, jak jim ubližuje a jak se ony cítí. To jsou kapitoly, které na vás rozhodně nechají dojem. A budete nejspíš i zhnuseni.

 Graham Masterton.

Graham Masterton je zkušený vypravěč, což v knize potvrzuje a dokazuje to také tím, že je schopen čtenáře napínat celou dobu. I když poměrně brzy zjistíte, kdo je vrahem, stejně si knihu užijete až do konce, protože chcete vědět, proč se vraždilo. To finále není úplně povedené a jsem si jistý, že zde budou čtenáři, kteří jím budou zklamáni, ono je to zbytečně rychlé, ale zároveň nečtete jen o něčem, co nemá vývoj. Masterton si skvěle hraje s postavami, které výborně vykreslil a díky nimž je tenhle příběh více než uvěřitelný.

 Kniha původně vycházela i pod tímto názvem.

Kniha „Bílé kosti“ je první knihou, která vypráví o Katie Maguire a na českém trhu už je i kniha „Rozbití andělé“, která dál pokračuje v příběhu irské policistky. Nakladatelství Host chystá už i třetí knihu, která nese název „Červená lucerna“ a já si myslím, že Masterton má zaděláno na to, aby se v Česku konečně pořádně představil. Rozhodně má čím a jeho „Bílé kosti“ jsou toho skvělou ukázkou.

 

Knihu „Bílé kosti“ si můžete objednat na stránkách: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/bile-kosti-1004

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář