H. P. Lovecraft’s The Dunwich Horror (komiksová minisérie)

75%
Dnes si představíme pouze čtyřdílnou sérii, která se vrací k mistrovi hororu a jednomu z jeho rozsáhlejších děl.

 

H. P. Lovecrafts The Dunwich Horror

Vydalo nakladatelství IDW, čtyřdílná minisérie, od října 2011 do ledna 2012

 

Scénář: Joe R. Lansdale a Robert Weinberg

Kresba: Peter Berting a menton3

 

Dílo H. P. Lovecrafta je neskutečnou studnicí, která je neustále otevřena pro všechny umělce ze všech kategorií umění. Lovecraft inspiroval nejen další spisovatele, ale také filmaře, hudebníky, malíře a samozřejmě také komiksové tvůrce. Není se čemu divit, jeho vize by měly být výtvarně znázorňovány, protože v takovém případě je možné pochopit, jak temné byly mistrovy myšlenky, které se hromadily v jeho hlavě a hledaly si cestu ven na papír. Naštěstí pro nás si ji našly.

Ukázka z komiksové minisérie H. P. Lovecraft's The Dunwich Horror.

Nakladatelství IDW se rozhodlo, že vydá Lovecrafta a konkrétně se bude věnovat jeho velmi známému příběhu „The Dunwich Horror“ anebo česky také „Hrůza v Dunwichi“. Je to poměrně pochopitelné, příběh je známý, a tak může být představený čtenářům v novém, zajímavém provedení, které se – musím říct – vlastně docela povedlo. Komiksová minisérie totiž neobsahuje pouze příběh „Hrůza v Dunwichi“, ale také příběh „The Hound“, která je česky známá také jako „Pes“.

Ukázka z komiksové minisérie H. P. Lovecraft's The Dunwich Horror.

Nejprve ale k části „The Dunwich Horror“. Co na první pohled zaujme, to je jednoznačně kresba. Peter Berting si umí dokonale pohrát s tmavými odstíny a vhodně je používat tam, kde je to potřeba. Jeho postavy jsou však v linkách pevné, jasně vystupují z papíru, což je důležité ve chvíli, kdy se v panelu objeví něco nelidského, skutečně hororového. Věřte tomu, že až uvidíte poslední panel prvního sešitu, který se věnuje právě příběhu „Hrůza v Dunwichi“, budete dostatečně ohromeni.

Ukázka z komiksové minisérie H. P. Lovecraft's The Dunwich Horror.

Mě osobně však více zaujala druhá část každého sešitu, kde se odehrává příběh „The Hound“. Tohle je hodně speciální komiks. Rozhodně nečekejte žádné obvyklé bubliny, protože ty zde prostě nejsou. Víc než cokoli jiného je „The Hound“ ilustrovanou povídkou, která je psána nádherným uměleckým písmem, které jen dokresluje starobylost příběhu. Ilustrace, které má na svědomí člověk, jenž se označuje jako menton3, jsou pak dostatečně temné. Čtenář mnohdy nepotřebuje číst příběh, aby si sám budoval představu o tom, v jakých temnotách se nachází. Přesně takhle bych si zpracování Lovecraftových povídek představoval. Jde hlavně o atmosféru, o pocity, které v nás vzbuzuje. Nejsou to pocity pěkné, ale depresivní, temné, zavrtávající se do hlubin našich strachů.

Ukázka z komiksové minisérie H. P. Lovecraft's The Dunwich Horror.

Tahle minisérie se povedla. Ke skvělému základu se dostali nadaní umělci, kteří představili svou vlastní vizi toho, jak by mohlo Lovecraftovo dílo vypadat. Výsledek je velmi dobrý, především pak čtení povídky „The Hound“ jsem si hodně užíval. Je to skutečně potěcha pro oko.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (příšery, komiks)


Přidat komentář