Halloween 5 (1989)

35%
Michael Myers je skutečné nezastavitelné monstrum, ale doktor Loomis se nevzdává.

Halloween 5

Halloween 5

USA, 1989, 96 minut

 

Režie: Dominique Othenin-Girard

Scénář: Michael Jacobs, Dominique Othenin-Girard a Shem Bitterman podle postav Johna Carpentera a Debry Hill

Hrají:

Donald Pleasence (Dr. Sam Loomis)

Danielle Harris (Jamie Lloyd)

Ellie Cornell (Rachel Carruthers)

Beau Starr (Šerif Ben Meeker)

 

Michael Myers byl zastřelen, aby mohl znovu ožít a nakonec být obětí výbuchu. Chvíli se na něj zapomnělo a o Halloweenu se děly jiné horory. Jenže po deseti letech (filmových, ne skutečných) se vrátil, aby se vypořádal se zbytky své rodiny. Jelikož musí vypadat hodně namachrovaně, jde po své malé neteři. Je zabit, aby se vrátil i pro další díl, už pátý v sérii „Halloween“ a celkem čtvrtý, kde je hlavním záporákem. A hlavní postavou.

 Že by se obracela na boha?

Donald Pleasence, respektive jeho alter-ego doktor Sam Loomis, to vůbec nemá jednoduché. Už několikrát si myslel, že je Michael Myers po smrti. Ale není. On se pořád vrací. A tak Loomis dál bojuje se svými větrnými mlýny a snaží se o to, aby svět Michaela Myerse zbavil. Nezdá se, že je to možné, na čemž série také vlastně staví. Michael je prostě vraždící mašina, která jede. Je to nezastavitelný tank, který nelze vypnout. Loomis tak zůstává Donem Quijotem a jeho úděl je nenaplnitelný.

 To je ale pěkná maska!

„Halloween 5“ je pokračováním čtvrtého snímku. Ne přímo navazujícím, protože události se odehrávají o rok později, tedy o dalším Halloweenu. Tím, po kom Michael jde, je opět Jamie, která má s Michaelem speciální propojení a je schopná zjistit, kde se Michael nachází. Toho chce využít i Loomis, který se prostě nepoučil a myslí si, že tentokrát to dokáže. Jeho tělo nese hodně známek jejich společného souboje (a to se Loomis vlastně nikdy pořádně nedostal do fyzického kontaktu se svou Nemesis), ale on se nenechá zastavit a tenhle svůj boj chce dokončit. Jakkoli.

 A řekni jim to všechno, jak to je.

„Halloween“ se tímhle dílem stává natahovanou sérií, kterou na životě drží její skvělý vrah a také doktor Loomis, který je jediný, kdo prochází vývojem. Z muže, který nechápe, co se děje, se stává v podstatě již šílencem, který se žene za tím, co ho drží při životě. Jinak je to až překvapivě obyčejný slasher, který natahuje něco, co už mohlo skončit před dvěma díly. Konce filmů tady nemá smysl brát za berné, protože jsou pro další díl upraveny podle potřeb nových filmařů.

 Jedna dvě, Michael jde...

„Halloween 5“ není dobrým filmem, a to ani v rámci série. Je to prostě jen další díl do série, který už nemá čím vyniknout. V tomhle mi přijde nápaditější třetí díl, který se nejvíce vymyká. Michael Myers tu je pořád, ale v podstatě chybí jakékoli prohlubování mytologie, prostě se jen jede na to, že vrah vraždí a nikdo ho pořádně nedokáže zastavit, i když se o to všichni snaží. Nápaditost v zabíjení nějaká je, ale ani v tomhle případě to není nic skvělého.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Slabší než díl předchozí, ale v rámci série pořád nadprůměr. Michaelovo banální zmrtvýchvstání, následná hibernace nebo psychické propojení s Jamie jsou sice momenty hodné pozastavení se, ale zásadně dojem nesráží. Malá Danielle Harris, která později vyroste do krásy, má do otravnosti jiných dětských postav pořád hodně daleko a i přes tu podivnou zápletku a tak trochu degradace působivého konce čtyřky se jí tu pořád dá fandit. I konec byl docela napínavý a bavil mě (tedy ne ÚPLNÝ konec, který už vede do hnoje v šestém dílu). Celkově je tenhle díl průměrem, což je oproti některým jiným pořád ještě možno brát jako pochvalu.
Adam Peňáz 28.09.2016 15:30:06 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi)


Číst komentáře