Havran (1963)

75%
Filmová klasika, která jedinečně a skoro bizarně adaptuje literární klasiku.

Havran

The Raven

USA, 1963, 86 minut

 

Režie: Roger Corman

Scénář: Richard Matheson podle Edgara Allana Poa

Hrají:

Vincent Price (Dr. Erasmus Craven)

Peter Lorre (Dr. Adolphus Bedlo)

Boris Karloff (Dr. Scarabus)

Hazel Court (Lenore Craven)

 

U snímku „Havran“ se sešla hodně zajímavá jména. Režie: Roger Corman. Je jasné, že se bude snažit zásadní Poovo dílo pojmout po svém. Scénář: Richard Matheson. Spisovatelská legenda, která hodně a hodně dobře fušovala do scenáristické práce. A samozřejmě Edgar Allan Poe, který napsal jedinečnou a nezapomenutelnou báseň, která se česky překládá jako „Havran“.

 Kdopak se to vtělil do havrana?

To jsme zatím jen u tvůrců, kteří nejsou na plátně vidět. Pak tu ale máme ještě herce, kteří se objevují před kamerou. V první řadě je to Vincent Price, který by měl být primárně hvězdou filmu, ale jsou zde i další. Peter Lorre zde má druhou významnou roli, ale ani jím to nekončí. Po jejich boku se objevuje další velká legenda, a to Boris Karloff. K nim se pak ještě přidává Jack Nicholson, který se rozjížděl právě u Cormana.

 Kouzla, čáry, magie.

Corman a Matheson se rozhodli, že tentokrát bude adaptace Poa skutečně velmi volná a z básně, která má hodně temné nuance, se udělá něco nečekaného. Když Price na začátku část básně přednáší, dovede vás z jeho hlasu zamrazit. Jenže pak najednou dojde k tomu, že se havran objeví a mluví. Mluví na Pricova doktora Cravena a chce po něm lektvar. Tady to začíná být zvláštní.

 Boris Karloff pořád ve skvělé formě.

„Havran“ je ve skutečnosti komedie, která je o čarodějích, kteří mezi sebou mají nějaké čachry. Bedlo (Lorre) byl proměněn v havrana Scarabusem (Karloff), a tak v této podobě požádá o pomoc Cravena (Price). Craven ale zjistí, že Scarabus je mocný a má ještě další tajemství, která se týkají i přímo Cravena.  A tak nakonec musí dojít k tomu, na co se celý film čeká – ke kouzelnickému souboji.

 Vlevo mladý Jack Nicholson.

Kouzelnický souboj je skutečně vrcholem, a to i zpracováním, díky svým naivním efektům, které jsou ale ve své podstatě nakonec krásné. Price a Karloff jsou zde výborní. Nakonec musím uznat, že mi to komediální pojetí a celkově velmi výrazné odchýlení od Poa ani nevadilo a užil jsem si snímek jako takovou pěknou blbinu se skvělými herci a místy výtečnými hláškami.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (komedie)


Přidat komentář