Hellblazer: Zamrznutí

70%
"Hellblazer: Zamrznutí" je skvělým komiksem, který dokonale využívá prostředí k tomu, aby rozehrál skvělou hru s lidmi. Brian Azzarello se tentokrát předvedl skvěle.

 

Hellblazer: Zamrznutí

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 349 Kč

 

Scénář: Brian Azzarello

Kresba: Marcelo Frusin, Guy Davis, Steve Dillon

 

Kadence příběhů ze série „Hellblazer“ se v posledních letech výrazně zvýšila. Po prvních dvou knihách (Hellblazer: Syn člověka a Hellblazer: Těžké časy) jsme si museli dát nucenou pauzu. Naštěstí ale přišel rok 2012, kdy vyšly rovnou dva komiksy „Hellblazer“. První, kniha „Hellblazer: Dobré úmysly“ už byla na Necronomiconu recenzována, nyní se dostáváme k novějšímu komiksu, který taktéž vyšel u nakladatelství Crew – „Hellblazer: Zamrznutí“.

Obálka českého vydání komiksu Hellblazer: Zamrznutí.

„Hellblazer: Zamrznutí“ je knihou, která je rozdělená do celkem tří příběhů, kdy tím ústředním je právě „...Zamrznutí“. Prvním příběhem je ale jednosešitová povídka „...a pohřbený“. Jakmile knihu otevřete a tenhle komiks na vás vyskočí, budete mít pocit, že jste v trochu jiném universu. O kresbu se totiž postaral Steve Dillon, což je chlapík, který má jeden velký problém. Ať kreslí, co kreslí, všechny jeho postavy jsou na jedno brdo. K „Preacherovi“ to sedělo, ale když to člověk vidí někde jinde... Prostě si říkám, že má jen jednu šablonu pro obličeje a na ně dává akorát jiné vlasy. Jenže i tak je to pořád „Preacher“. „...a pohřbený“ je komiks, který toho mnoho neřekne, je trochu ennisovský, ale bez pointy. Jenom se snaží být cool.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Zamrznutí.

Čtyřdílný příběh „...Zamrznutí“ je už trochu jiné kafe. Jsem si ale jistý, že až se jím někteří fanoušci prokoušou, budou zklamaní. Ale je pravdou, že tady se vyřádil výborný Marcelo Frusin, jehož kresba je pro „Hellblazera“ naprosto dokonalá, hodně podobná kresbě Eduarda Rissa, s kterým Azzarello udělal svůj nejúspěšnější komiks „100 nábojů“. „...Zamrznutí“ je příběhem o tom, co se stane v jedné hospodě, kde se sejde nesourodá skupinka lidí zrovna ve chvíli, když přichází strašná sněhová bouře. Skvělé prostředí, zajímavé postavy, zajímavé legendy. Jedná se o titulní příběh knihy a rozhodně je tím nejlepším, co v knize najdeme. Přesto mám pořád pocit, že Azzarello hlavně kopíroval Ennisův styl. John Constantine však dokonale hláškuje.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Zamrznutí.

Poslední dvoudílný komiks „Pokojoví psíci a angličtí páni“ je v šílené kresbě Guye Davise, což je sakra rozdíl ve srovnání s kresbou Dillona nebo Frusina. Jako kdyby to mělo předznamenat, že nebudeme svědky obyčejného příběhu, ale něčeho trochu jiného. „Pokojoví psíci a angličtí páni“ jsou návratem do minulosti, kde se něco dovídáme o tom, co je našemu hlavnímu hrdinovi souzeno. Co si budeme povídat, nebude to asi nic pěkného. Jestli se ale chceme dovědět víc, musíme si počkat na další knihu, která – pokud bude dodržen stávající vzorec – vyjde poměrně brzy.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Zamrznutí.

Brian Azzarello není špatný scénárista, ale začínám mít pocit, že je možná až moc mainstreamový. Příběh „Pokojoví psíci a angličtí páni“ je jednoznačně důkazem toho, jak natáhl sérii o dva sešity, kde se zas nic tak zásadního nestalo. Je to pro fanouška příjemné čtení, ale vlastně jde jen o to, abychom se dověděli, že budoucnost Johna Constantina je temná. Copak jsme tohle dávno nevěděli? Stejně nic podrobnějšího nezjistíme, můžeme se akorát těšit, co bude dál.

 

Hodnocení: 70%

 

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář