Hellboy: Podivná místa

65%
Šestý díl komiksu "Hellboy" je jedním z nejslabších, které byly doposud podány. Sice se něco málo dozvíme o tom, kam to s Hellboyem spěje, ale zas moc tak zajímavé ty komiksy nejsou.

 

Hellboy: Podivná místa

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2009, 299 Kč (brožovaná), 599 Kč (vázaná)

 

Scénář a kresby: Mike Mignola

Kolorování: Dave Stewart

 

„Hellboy: Podivná místa“ je již šestým souborným svazkem o pekelníkovi, který v České republice pod hlavičkou Comics Centra vyšel. Nutno říct, že se dějově jedná o jeden z nejslabších Hellboyů, které jsou v sérii vůbec k vidění. Proč je tomu tak? Hned se k tomu dostanu. Nejprve něco málo k tomu, co o Hellboyovi už víme. Hellboy byl vyšetřovatelem Úřadu paranormálního výzkumu a obrany. Na Zemi se dostal při rituálu během 2. světové války. Místo pravé ruky má kamennou paži. Jo, a je to Hellboy, prostě pekelný kluk a dokonce tak vypadá, kromě toho, že si tupíruje rohy.

Obálka českého vydání šestého dílu komiksu Hellboy: Podivná místo.

„Hellboy: Podivná místa“ je sbírkou, která se skládá pouze ze dvou příběhů, které jsou téměř stejně dlouhé – oba dva vycházely jako dvoudílné ve Spojených státech amerických. První se jmenuje „Třetí přání“ a ten druhý „Ostrov“. Oba příběhy mají společnou jednu zásadní věc – odehrávají se na skutečně podivných místech a my si ani nejsme jistí, jestli se jedná o místa skutečná anebo nereálná, která byla vytvořena v Hellboyově mysli.

Příběh „Třetí přání“ je rozhodně tím lepším z obou dvou. Vypráví nám o tom, jak se Hellboy dostal do Afriky, aby zde poznal svůj vlastní osud, ale i svou vlastní minulost, která je mu nadále skryta. Krása příběhu tkví v tom, že se jeho většina odehrává pod mořem. Hellboy je uvězněn řetězem z kostí člověka, kterého sám zničil, navíc má v jednom výrůstku zabodnutý hřeb. Je vydán na milost a nemilost mořské čarodějnice. Ale „Třetí přání“ není jen o něm, ale také o mořské víle, která jej pomáhala zajmout. Ne každý je však jen černý nebo jen bílý, jen zlý nebo jen dobrý. Důležité ještě je, že se dovídáme více o tom, že Hellboy je skutečně nejspíš tím, kdo má svět zničit. Podrobnosti jsou nám zatím utajovány.

Ukázka z českého vydání šestého dílu komiksu Hellboy: Podivná místa.

„Ostrov“ je příběhem, který po stránce dějové není příliš zajímavý. Co si budeme povídat, Mike Mignola jen vytvořil určitý rámec, který potřeboval pro to, aby zde mohl konečně podat trochu více informací o tom, kdo ve skutečnosti Hellboy je, jak vznikl, jaký je jeho úděl a co pro svět skutečně znamená. „Ostrov“ v podstatě přímo navazuje na „Třetí přání“ a popisuje události, k nimž došlo poté, co se Hellboy osvobodil ze zajetí moře. Z povídky víme, kdo je Hellboyovým otcem, kdo je jeho matkou a že jeho úděl není nijak lehký, ale poprvé si všimneme, že sám Hellboy si uvědomuje, že není jen tak někdo. Že prostě není a nemůže být jen člověk. Vybojuje i svou další bitvu, ale i když jsou zde zajímavé momenty, rozhodně se nejedná o něco, co by příběh dokonale spojovalo dohromady.

Ukázka z českého vydání šestého dílu komiksu Hellboy: Podivná místa.

Sám Mike Mignola v knize popisuje, jak pro něj bylo náročné „Ostrov“ vytvořit, a je to patrné i na výsledku – není dokonalý. Jak říkám, oba příběhy jsou ve sbírce hlavně proto, že nám odkrývají něco víc o Hellboyovi a o tom, kam jeho život spěje. „Hellboy: Podivná místa“ je doplněn o poměrně rozsáhlou galerii, která ukazuje Mikovy první pokusy s příběhem „Ostrov“, zároveň jsou zde další náčrtky a samozřejmě také Mikovy komentáře, které jsou už něčím jako pravidlem. Osobně je mám velmi rád, protože se vždy rád dozvím něco málo o tom, jak byl příběh vytvářen.

Ukázka z českého vydání šestého dílu komiksu Hellboy: Podivná místa.

Comics Centrum odvedlo dobrou práci, i když u paperbeckové verze časem dojde k tomu, že se začne mírně rozlepovat, především obálka nedrží úplně dokonale. S tím se prostě musí počítat. Pokud chce fanoušek lepší verzi, sáhne po vázané, která nemá chybu. Skvělý je i překlad Jana Kantůrka – no, je pravda, že jsem od něj nic špatného ještě nečetl. Škoda jen, že příběh uvnitř knihy není o něco lepší.

 

Hodnocení: 65%

Hororové knihy (komiks, satan)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář